| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak zmienić szkołę dziecka

Jak zmienić szkołę dziecka

Zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza. Zmiana ta może wynikać np. ze zmiany miejsca zamieszkania dziecka lub być sankcją za złe zachowanie dziecka w placówce.

Przeniesienie dziecka przez rodziców

O przeniesieniu dziecka niepełnoletniego z jednej szkoły do drugiej decydują rodzice. Na początku należy wybrać się do dyrektora szkoły, do której chcemy przenieść dziecko. Jeśli wyrazi on zgodę (może poprosić np. o okazanie ostatniego świadectwa szkolnego albo przeprowadzić z dzieckiem rozmowę), wówczas z sekretariatu dotychczasowej szkoły dziecka bierzemy druk przeniesienia. Wypełniony druk przeniesienia rodzice wraz z cała resztą dokumentów, czyli kartą zdrowia, kartą szczepień, dowodem wpłat na ubezpieczenia zanoszą do nowej szkoły. Czasem szkoły same przesyłają między sobą wymagane dokumenty. Gdy przenoszenie dziecka ma miejsce w trakcie roku szkolnego konieczne jest również dostarczenie jego arkusza ocen.

Zobacz również: Jak zapisać dziecko do szkoły?

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Przeniesienie dziecka na skutek decyzji kuratora oświaty

Z przeniesieniem ucznia do innej szkoły na skutek decyzji kuratora stykamy się, gdy przeniesienie ma charakter kary za szczególne naruszenie obowiązków ucznia.

Przeniesienie takie powinno mieć charakter prawomocnej decyzji administracyjnej. Dyrektor szkoły, do której uczeń ma być przeniesiony nie może odmówić przyjęcia dziecka do szkoły, powinien także umożliwić spełnianie przez ucznia obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Również rodzice nie mogą odmówić przeniesienia dziecka do innej szkoły przez kuratora. Środek zastosowany wobec ucznia przez kuratora ma bowiem w istocie charakter sankcji. Rodzice ucznia w takiej sytuacji mogą ewentualnie znaleźć dla swojego dziecka inną szkołę niż szkoła wskazana przez kuratora i w przypadku wyrażenia przez dyrektora szkoły zgody na przyjęcie ucznia, przenieść go do tej szkoły. Koszty ewentualnego dojazdu przeniesionego ucznia do szkoły obciążają rodziców ucznia, którzy obowiązani są do ich pokrycia.

Zobacz serwis: Edukacja

Aktualizacja: 06.10.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z przeniesieniem ucznia do innej szkoły na skutek decyzji kuratora stykamy się, gdy przeniesienie ma charakter kary za szczególne naruszenie obowiązków ucznia.
Z przeniesieniem ucznia do innej szkoły na skutek decyzji kuratora stykamy się, gdy przeniesienie ma charakter kary za szczególne naruszenie obowiązków ucznia.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2012-09-18 11:41 Zgłoś

My zdecydowaliśmy sie na prywatna szkołe http://verne.edu.pl/ Zdecydowanie to jeden z lepszych wyborów szkoły podstawowej w Warszawie, zwłaszcza ze podstawówki sa przepełnione.I własnie bez problemu w ciągu roku udało sie nam tam przenieść synka.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »