reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Organy postępowania > Zadania kuratorów sądowych

Zadania kuratorów sądowych

Skazany, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór, obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem. Skazany oddany pod dozór musi bezzwłocznie, a najpóźniej w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o oddaniu go pod dozór, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonywany.

Podstawowym organem postępowania wykonawczego powołanym do dozoru nad wykonywaniem wolnościowych środków karnych jest według Kodeksu karnego wykonawczego kurator sądowy. Nie ma na to wpływu nawet to, że Kodeks karny wykonawczy dopuszcza powierzenie dozoru także osobie nie będącej kuratorem sądowym.

Zgodnie bowiem z art. 170 Kodeksu karnego wykonawczego sprawowanie dozoru powierza się kuratorowi sądowemu tego sądu rejonowego, w okręgu którego środek ten jest lub ma być wykonywany. Wykonywanie dozoru może być powierzone także stowarzyszeniu, organizacji lub instytucji, do których działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym, albo osobie godnej zaufania. Powierzenie dozoru następuje na ich wniosek lub za ich zgodą.

Zgodnie z art. 171 Kodeksu karnego wykonawczego kuratorami sądowymi są kuratorzy zawodowi oraz społeczni. Sprawowanie dozoru powierza się kuratorowi sądowemu tego sądu rejonowego, w okręgu którego środek ten jest lub ma być wykonywany.

Zobacz również: Jakie są obowiązki kuratora wobec skazanego

Głównym obowiązkiem kuratora sądowego w trakcie trwania postępowania wykonawczego jest dozór, którego Kodeks karny wykonawczy niestety nie definiuje. Kodeks karny wykonawczy zdawkowo zajmuje się także wskazywaniem obowiązków kuratorów sądowych związanych z dozorem. W art. 172 Kodeksu karnego wykonawczego stwierdzono jedynie, że kurator sądowy, któremu powierzono dozór nad skazanym, powinien z nim nawiązać bezzwłoczny kontakty i poinformować go o jego obowiązkach i uprawnieniach.

Dokładniejsze omówienie obowiązków kuratora sądowego związanych z dozorem znajduje się w rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu praw i obowiązków podmiotów sprawujących dozór, zasad i trybu wykonywania dozoru oraz trybu wyznaczania przez stowarzyszenia, organizacje i instytucje swoich przedstawicieli do sprawowania dozoru (Dz. U. Nr 91, poz. 812) i z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych (Dz. U. Nr 112, poz. 1064).

Sądowy kurator zawodowy organizuje i prowadzi działania mające na celu pomoc skazanemu w społecznej readaptacji oraz kieruje pracą sądowych kuratorów społecznych i innych osób wykonujących dozór samodzielnie lub z upoważnienia stowarzyszeń, organizacji i instytucji.

Zobacz również serwis: Więziennictwo

Do zakresu działania sądowego kuratora zawodowego należy w szczególności:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama