| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Na czym polega władza rodzicielska?

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i jest sprawowana, aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Władza rodzicielska obejmuje zwłaszcza prawo jak i obowiązek rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska powinna być wykonywana w taki sposób, aby nie zostało naruszone dobro dziecka oraz interes społeczny.

Rodzice wychowujący dziecko obowiązani są troszczyć się o jego fizyczny i duchowy rozwój oraz przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa.

Przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej

W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężka choroba, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Istotne jest, aby przeszkoda nie miała charakteru trwałego, gdyż w takim przypadku, sąd pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Zawieszenie władzy rodzicielskiej nie jest obligatoryjne, w każdym przypadku pojawienia się przemijającej przeszkody w jej sprawowaniu.

Jedno z rodziców wyjechało na pewien czas za granicę, ale drugie z rodziców sprawuje w pełni władzę rodzicielską.

Charakter przemijającej przeszkody polega na tym, że można przewidzieć, iż nie będzie ona trwać długo, a po jej odpadnięciu rodzic będzie mógł, bez uszczerbku w relacjach z dzieckiem powrócić do wykonywania władzy rodzicielskiej w pełnym zakresie.

Zobacz również: Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Uchylenie orzeczenia o zawieszeniu

Zawieszenie władzy rodzicielskiej zostanie przez sąd uchylone, gdy odpadnie przyczyna jego orzeczenia.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej w stosunku do obojga rodziców rodzi konieczność ustanowienia dla dziecka opieki.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej może być również orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężkiej choroby, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.
W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężkiej choroby, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK