| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Na czym polega władza rodzicielska?

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i jest sprawowana, aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Władza rodzicielska obejmuje zwłaszcza prawo jak i obowiązek rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska powinna być wykonywana w taki sposób, aby nie zostało naruszone dobro dziecka oraz interes społeczny.

Rodzice wychowujący dziecko obowiązani są troszczyć się o jego fizyczny i duchowy rozwój oraz przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa.

Przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej

W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężka choroba, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Istotne jest, aby przeszkoda nie miała charakteru trwałego, gdyż w takim przypadku, sąd pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Zawieszenie władzy rodzicielskiej nie jest obligatoryjne, w każdym przypadku pojawienia się przemijającej przeszkody w jej sprawowaniu.

Jedno z rodziców wyjechało na pewien czas za granicę, ale drugie z rodziców sprawuje w pełni władzę rodzicielską.

Charakter przemijającej przeszkody polega na tym, że można przewidzieć, iż nie będzie ona trwać długo, a po jej odpadnięciu rodzic będzie mógł, bez uszczerbku w relacjach z dzieckiem powrócić do wykonywania władzy rodzicielskiej w pełnym zakresie.

Zobacz również: Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Uchylenie orzeczenia o zawieszeniu

Zawieszenie władzy rodzicielskiej zostanie przez sąd uchylone, gdy odpadnie przyczyna jego orzeczenia.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej w stosunku do obojga rodziców rodzi konieczność ustanowienia dla dziecka opieki.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej może być również orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężkiej choroby, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.
W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężkiej choroby, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »