REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Żaneta Urawska
Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem?
Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niepozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień.

Taka sytuacja może również mieć miejsce, gdy rodzice pozostają w związku małżeńskim, ale żyją oddzielnie, np. są w separacji faktycznej lub prawnej.

REKLAMA

Sąd decydując o tym, któremu z rodziców ograniczy co do pewnych obowiązków i uprawnień władzę rodzicielską powinien wziąć pod uwagę okoliczności, które mogą wpłynąć na to, które z obojga rodziców daje lepszą gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka.

Sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, biorąc pod uwagę zwłaszcza jego wiek. Sąd bierze pod uwagę także stopień więzi emocjonalnej z każdym z rodziców oraz to, które z nich zajmowało się dotychczas w większym zakresie jego opieką i wychowaniem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dla rozstrzygnięcia sądu nie jest decydująca sytuacja materialna rodziców i to, że jeden z rodziców zarabia więcej. Sąd może przyznać władzę rodzicowi, który jest mniej majętny, gdyż liczy się więź uczuciowa jaka łączy rodzica z dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzica co do określonych obowiązków i uprawnień następuje wtedy, jeżeli rodzice sami nie są w stanie zgodnie wykonywać władzy rodzicielskiej.

W razie wątpliwości sąd może skierować rodziców do Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego w celu wydania opinii przez biegłego psychologa uwzględniających więzi łączące rodziców z dzieckiem.

Zobacz również: Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem

Sąd w rozstrzygnięciu musi konkretnie wskazać do jakiego rodzaju spraw i obowiązków władzę rodzicielską ograniczy jednemu z rodziców. Są to, np. decyzje zmiany zamieszkania dziecka, leczenie, wybór szkoły, dodatkowe zajęcia pozaszkolne, kierunki wykształcenia, organizowanie wypoczynku, wakacji, wyjazdy za granicę itp.

Zazwyczaj również sąd określa kontakty z dzieckiem rodzica, któremu ograniczono władzę rodzicielską co do pewnych obowiązków i uprawnień.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko będzie przebywać przez jakiś czas u jednego z rodziców, a potem u drugiego i w tych okresach władza rodzicielska przysługiwałaby raz jednemu, a raz drugiemu z rodziców.

Jeżeli władza rodzicielska nie jest należycie wykonywana, sąd może orzec o jej ograniczeniu, pozbawieniu lub zawieszeniu.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA