| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Przeliczenie emerytury z nowa kwota bazową

Przeliczenie emerytury z nowa kwota bazową

Czy w lipcu 2007 r. naliczona, przyznana i zawieszona emerytura wg wskaźnika 214,61% może być ponownie przeliczona o nową kwotę bazową? W lipcu 2007 r. została mi naliczona, przyznana i zawieszona emerytura uwzględniająca najlepszy okres 10 lat tj. 1995-2004. Nie przerwałam pracy zawodowej. Faktycznie na emeryturę przechodzę od 1 maja 2008 r. i chciałabym przy ponownym przeliczeniu pozostawić najlepszy okres zarobków tj. lata 1995-2004.

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej może mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku osób, które po przejściu na emeryturę pracowały i do tego przeliczenia wskażą zarobki osiągnięte po przyznaniu świadczenia.

Do przeliczenia podstawy wymiaru emerytur należy wskazać zarobki – uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury – z 10 kolejnych lat kalendarzowych , wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie, lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych.

ZUS dokona przeliczenia, jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy od ustalonego poprzednio .

Jednakże emeryci, którzy nie pobrali emerytury wskutek zawieszenia prawa np. z powodu osiągania zarobków przekraczających 130% przeciętnego wynagrodzenia lub z powodu kontynuowania, bez rozwiązania stosunku pracy zatrudnienia - do przeliczenia nie muszą wykazywać wyższych zarobków. Mogą więc wskazać zarobki niższe - uzyskane, w całości lub w części, po przyznaniu emerytury, a tym samym nie musi być spełniony warunek wyższego wskaźnika od ustalonego poprzednio.

W takim przypadku ZUS również obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej, obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia

Z przekazanych informacji wynika, że nie pobrała pani emerytury - od dnia jej przyznania. Zatem, aby emerytura została przeliczona od nowej kwoty bazowej - wskaźnik wysokości podstawy wymiaru ustalony od wskazanych do przeliczenia zarobków nie musi być wyższy od ustalonego poprzednio – wynoszącego 214,61%. Jednakże do przeliczenia nie może pani wskazać zarobków z tych samych lat co poprzednio tj. lat 1995-2004, gdyż są to zarobki uzyskane przed przyznaniem emerytury. Powinna pani wskazać zarobki z 10 kolejnych lat, w tym również z roku 2007 r., czyli uzyskane po przyznaniu emerytury. Będą to więc lata 1998-2007.

Dodaję, że nie w każdym przypadku np. przy dużo niższym nowym wskaźniku - przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową pozwoli na ustalenie emerytury wyższej iż poprzednia.

Podstawa prawna: Art. 110 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »