| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Maksymalna opłata śmieciowa 2015

Maksymalna opłata śmieciowa 2015

Maksymalna opłata śmieciowa w 2015 roku ma - zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wynosić 2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem. Za posegregowane śmieci w 2015 roku zapłacimy więc maksymalnie 25 zł od osoby miesięcznie.

Warto podkreślić, że w nowelizacji znajduje się przepis, który daje gminom kompetencje, by w drodze uchwały zwolnić z całości bądź z części opłat. Zwolnienie dotyczyłoby właścicieli nieruchomości, w których mieszkają mieszkańcy a ich dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej wynikających z ustawy o pomocy społecznej.

Co to jest opłata śmieciowa?

Punkt selektywnego zbierania śmieci

Rozszerzony zostaje zakres odpadów przyjmowanych przez punkty selektywnego zbierania. Są one zobligowane do przyjmowania takich odpadów komunalnych jak:

  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • meble
  • inne odpady wielkogabarytowe,
  • zużyte opony,
  • odpady zielone oraz
  • odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne

Jednocześnie wprowadza się zasadę, w myśl której gmina musi utworzyć co najmniej jeden stacjonarny punkt selektywnego zbierania odpadów (może to uczynić wspólnie z inna gminą). Poza tym gmina może prowadzić mobilne punkty selektywnej zbiórki odpadów.

Ustawa dopuszcza przeznaczenie środków z opłat za gospodarowanie odpadami na wyposażenie nieruchomości przeznaczonych do celów publicznych w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, ich opróżnianie oraz utrzymywanie w odpowiednim stanie.

Minimalna częstotliwość odbierania śmieci

Ustawa wprowadza minimalną częstotliwość zbierania odpadów. W okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania odpadów komunalnych nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej. Z obszarów wiejskich częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych może być rzadsza.

Egzekucja opłaty śmieciowej

Senackie poprawki powracają m.in. do dotychczasowych przepisów – sprzed noweli sejmowej. Jedna z nich przewiduje, że również władze gmin, a nie tylko urzędy skarbowe, będą mogły prowadzić egzekucje podatku śmieciowego. Będzie to możliwość, nie dodatkowy obowiązek dla gmin. Jeśli dana jednostka samorządu terytorialnego nie będzie chciała zajmować się prowadzeniem egzekucji opłat śmieciowych, wówczas – bez trudności – przekaże ją do urzędu skarbowego, w drodze porozumienia administracyjnego (pomiędzy naczelnikiem urzędu skarbowego, a wójtem burmistrzem albo prezydentem miasta).

Gminne przetargi śmieciowe

Kolejna poprawka także przywraca dotychczasowe przepisy - tym razem w odniesieniu do gminnych przetargów śmieciowych. Mogą one dotyczyć albo odbioru albo odbioru i zagospodarowania odpadów. Już w specyfikacji do przetargu musi być wskazana instalacja, do której odbierający będzie woził odpady.

Segregacja śmieci 2015

Kto powinien złożyć deklaracje śmieciowe?

Podstawa prawna:

Wyrok TK z dnia 28 listopada 2013 roku, K 17/12.

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622 ze zm.).

Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 732).

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 17.11.2014

Autor:

Źródło:

Senat RP

Zdjęcia

Maksymalna opłata śmieciowa 2015/ Fot. Fotolia
Maksymalna opłata śmieciowa 2015/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK