| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci?

Polska dostosowując swoje prawo do wymogów Unii Europejskiej, wprowadziła obowiązek segregacji odpadów komunalnych przez gminy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali, że będą segregowali śmieci w swoich domach, napotykają jednak problem. Jak segregować śmieci?

Segregacja odpadów komunalnych, czyli śmieci wytworzonych w domach, to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, które dzieli się na rodzaj materiałów wyprodukowania. Gminy w konsekwencji dostosowywania prawa polskiego do wymogów Unii Europejskiej zostały zobowiązane do tego rodzaju segregacji i wprowadzają możliwość wyboru postępowania ze śmieciami przez mieszkańców. Sami mieszkańcy mogą zdecydować, czy będą segregowali odpady, czy nie. Segregacja odpadów przez mieszkańców w ich domach to tzw. segregacja u źródła. Do selekcji odpadów w domach zachęca niższa opłata za ich wywóz. Wiele osób decyduje się więc na nowe rozwiązanie. Na drodze do prawidłowego postępowania z odpadami spotykają jednak problem. Nie wiedzą, jak je segregować.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

Zobacz również serwis: ABC Gminy

Worki i kontenery

Na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Obowiązek ten może w drodze uchwały rady gminy przejąć gmina.

Segregację dzielimy na workową i kontenerową. Z workową mamy do czynienia zwykle w przypadku osiedli domów jednorodzinnych. Natomiast kontenerowa stosowana jest do bloków. Workowa polega na dostarczaniu przez gminę kilku worków na śmieci w różnych kolorach, przy czym każdy kolor przyporządkowany jest do innego rodzaju śmieci. To samo dotyczy kontenerów. Często na kontenerach widnieje również informacja określająca, jakie odpady mogą być do danego kontenera wrzucane.

Segregacja śmieci

Segregacja zwykle wiąże się ściśle z kolorami pojemników, w których przechowuje się odpady. Zazwyczaj kolor niebieski oznacza papier (gazety, książki, zeszyty, prospekty i katalogi, kartony, worki papierowe, papier opakowaniowy, papier po usunięciu zszywek i innych metalowych lub metalowych elementów, torebki papierowe, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę itp.), żółty – plastik (zgniecione i puste butelki plastikowe po napojach, opakowania plastikowe po kosmetykach, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki itp.) i metal (kapsle, puszki po napojach, puszki po konserwach, itp.), biały- szkło białe (butelki i słoiki ze szkła bezbarwnego bez nakrętek, zacisków, gumowych uszczelek, również szkło potłuczone, bezbarwne opakowania szklane po kosmetykach itp.), zielony - szkło kolorowe (butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, kolorowe opakowania po kosmetykach i butelki kolorowe po napojach alkoholowych, itp.), a czarny - odpady zmieszane. Odpady zmieszane to te, które nie podlegają recyklingowi, są biodegradowalne i nie stanowią odpadów niebezpiecznych. Czasami można spotkać się z kolorem czerwonym. Do takich pojemników wrzuca się wyłącznie puszki aluminiowe oraz metal. Należy w tym miejscu podkreślić, że w zależności od gminy kolory pojemników i katalogi odpadów, które powinny być do nich wrzucane, mogą się różnić. Przed wyrzucaniem śmieci najlepiej przeczytać informacje znajdujące się na pojemnikach.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »