REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest opłata śmieciowa?

Marta Wrzosek
Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany uiszczać na rzecz gminy miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami (tzw. opłatę śmieciową).
Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany uiszczać na rzecz gminy miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami (tzw. opłatę śmieciową).

REKLAMA

REKLAMA

Liczba dzikich wysypisk śmieci rośnie z miesiąca na miesiąc. Zaradzić ma temu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Wprowadzić ma ona tzw. opłatę śmieciową, która pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych.

Problem z odpadami

REKLAMA

Problem dzikich wysypisk śmieci to nie tylko zagrożenie ekologiczne, ale również bardzo duże wydatki dla budżetu państwa. Na przykład, w zeszłym roku Lasy Państwowe zapłaciły blisko 20 milionów złotych za sprzątnięcie nielegalnych opadów ze swych terenów. Co gorsza, z takimi problemami boryka się niemal każda gmina

Wiele osób nie obawia się wyrzucania śmieci w niedozwolonych miejscach, dzięki czemu mogą uniknąć opłat, bo kara finansowa jest stosunkowo niewielka. Mandat w wysokości 500 zł z całą pewnością nie odstrasza, gdyż procent ukaranych jest niski (trudno zidentyfikować osoby, który pozbywają się odpadów nielegalnie).

Zobacz również: Podatek od środków transportu

Odbiór odpadów komunalnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z treścią projektu nowelizacji ustawy to wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Nie będzie już więc możliwości samodzielnego podpisywania umów przez mieszkańców z prywatnymi firmami.

Po zakończeniu przetargu w wybraną firmą zostanie podpisana umowa, w której określone zostaną m.in.:

1. rodzaj odpadów odbieranych od mieszkańców;

2. wykaz instalacji, do których przedsiębiorca będzie transportował zebrane odpady komunalne;

3. wymagania dotyczące spełnienia standardu sanitarnego wykonywania usług oraz ochrony środowiska.

Opłata za gospodarowanie odpadami

Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany uiszczać na rzecz gminy miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami (tzw. opłatę śmieciową) do 15 dnia następnego miesiąca, za który powstał obowiązek uiszczenia opłaty.

Rada gminy będzie jednak uprawniona do ustalenia w drodze uchwały zarówno innego terminu, jak i innej częstotliwości uiszczania opłat.

Wysokość takiej opłaty zostanie ustalona zostanie w zależności od liczby mieszkańców danej gminy oraz stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalanej w przeliczeniu na mieszkańca przez gminę. Opłata będzie obowiązkowa i jednakowa dla wszystkich.

Zobacz również serwis: Podatki i opłaty

Właściciel nieruchomości będzie obowiązany zgłaszać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta deklarację o każdorazowej zmianie wysokości miesięcznej opłaty (np. związane z zamieszkaniem nieruchomości przez nowego lokatora).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie z paszportem a kiedy wystarczy dowód osobisty? Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już decyzja w sprawie uchwał, umożliwiająca wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

REKLAMA

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

REKLAMA