reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Co to jest opłata śmieciowa?

Co to jest opłata śmieciowa?

Liczba dzikich wysypisk śmieci rośnie z miesiąca na miesiąc. Zaradzić ma temu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Wprowadzić ma ona tzw. opłatę śmieciową, która pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych.

Problem dzikich wysypisk śmieci to nie tylko zagrożenie ekologiczne, ale również bardzo duże wydatki dla budżetu państwa. Na przykład, w zeszłym roku Lasy Państwowe zapłaciły blisko 20 milionów złotych za sprzątnięcie nielegalnych opadów ze swych terenów. Co gorsza, z takimi problemami boryka się niemal każda gmina

Wiele osób nie obawia się wyrzucania śmieci w niedozwolonych miejscach, dzięki czemu mogą uniknąć opłat, bo kara finansowa jest stosunkowo niewielka. Mandat w wysokości 500 zł z całą pewnością nie odstrasza, gdyż procent ukaranych jest niski (trudno zidentyfikować osoby, który pozbywają się odpadów nielegalnie).

Zobacz również: Podatek od środków transportu

Zgodnie z treścią projektu nowelizacji ustawy to wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Nie będzie już więc możliwości samodzielnego podpisywania umów przez mieszkańców z prywatnymi firmami.

Po zakończeniu przetargu w wybraną firmą zostanie podpisana umowa, w której określone zostaną m.in.:

1. rodzaj odpadów odbieranych od mieszkańców;

2. wykaz instalacji, do których przedsiębiorca będzie transportował zebrane odpady komunalne;

3. wymagania dotyczące spełnienia standardu sanitarnego wykonywania usług oraz ochrony środowiska.

Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany uiszczać na rzecz gminy miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami (tzw. opłatę śmieciową) do 15 dnia następnego miesiąca, za który powstał obowiązek uiszczenia opłaty.

Rada gminy będzie jednak uprawniona do ustalenia w drodze uchwały zarówno innego terminu, jak i innej częstotliwości uiszczania opłat.

Wysokość takiej opłaty zostanie ustalona zostanie w zależności od liczby mieszkańców danej gminy oraz stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalanej w przeliczeniu na mieszkańca przez gminę. Opłata będzie obowiązkowa i jednakowa dla wszystkich.

Zobacz również serwis: Podatki i opłaty

Właściciel nieruchomości będzie obowiązany zgłaszać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta deklarację o każdorazowej zmianie wysokości miesięcznej opłaty (np. związane z zamieszkaniem nieruchomości przez nowego lokatora).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany uiszczać na rzecz gminy miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami (tzw. opłatę śmieciową).
Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany uiszczać na rzecz gminy miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami (tzw. opłatę śmieciową).

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama