reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kto powinien złożyć deklaracje śmieciowe?

Kto powinien złożyć deklaracje śmieciowe?

Deklaracje zobowiązani są złożyć właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków. Właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych nie składają odrębnych deklaracji do gminy. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym.

Zadeklaruj segregowanie śmieci

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości są zobowiązani do złożenia deklaracji, w której zdecydują, czy sortują śmieci, czy nie. Wyrzucanie śmieci zmieszanych jest związane z większą miesięczną opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odpowiednie formularze mieszkańcy powinni otrzymać od gminy. Jeżeli dotychczas gmina nie przekazała Państwu takiego dokumentu, warto skontaktować się z Urzędem Gminy.

Od 1 lipca tego roku w całej Polsce ruszy nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Od tej pory to gminy będą odpowiedzialne za odbiór naszych śmieci, w zamian za stałą opłatę. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zobowiązani są do złożenia deklaracji. To dokument, w którym zobowiązują się do segregowania śmieci bądź nie. Od tego będzie zależała wysokość opłaty. Jeśli zdecydujesz się segregować śmieci, zapłacisz mniej.

Deklaracje zobowiązani są złożyć właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków. Właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych nie składają odrębnych deklaracji do gminy. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym nieruchomością wspólną, np. wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni. Warto sprawdzić, jak zarządca naszej nieruchomości przygotował się do nowych zasad odbioru śmieci od mieszkańców.

Zobacz: Forum

Jeśli mieszkasz w bloku lub na osiedlu  

Spółdzielnia albo wspólnota powinna ustalić z mieszkańcami, czy będą segregować śmieci czy nie. Dowiedz się, w jaki sposób podejmiecie tę decyzję.

W przypadku mieszkańców bloków i osiedli to spółdzielnia, wspólnota lub administrator może złożyć deklarację o wysokości opłaty za odbiór śmieci w ich imieniu.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym musisz to zrobić osobiście. Warto też sprawdzić umowę, na podstawie której śmieci były odbierane od nas do tej pory - w wielu wypadkach warto ją wypowiedzieć. Zapoznaj się z trybem i warunkami wypowiedzenia umowy, tak abyś miał czas na jej rozwiązanie.

Deklarację muszą złożyć wszyscy mieszkańcy gminy, niezależnie od tego, czy dotychczas mieli podpisaną umowę na wywóz śmieci czy nie.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Polecamy: Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama