| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Odbiór korespondencji konkubenta

Odbiór korespondencji konkubenta

Prawo do odbioru korespondencji konkubenta (partnera), czyli osoby pozostającej w faktycznym związki partnerskim uregulowane jest jedynie na gruncie Prawa pocztowego. Czy osoby żyjące w związkach nieformalnych, tj. konkubinatach mogą wzajemnie odbierać swoją korespondencję (pocztę)?

Polskie prawo nie reguluje w sposób kompleksowy uprawnień i obowiązków osób żyjących w nieformalnych związkach partnerskich (konkubinatach). Problematyczna jest także kwestia prawa do odbioru korespondencji przez partnera/ partnerkę. Czy osoby żyjące w konkubinatach mogą – w świetle obowiązujących regulacji prawnych – odbierać korespondencję zaadresowaną do partnera?

Zobacz również: Czy partner może odebrać korespondencję?

Prawo do odbioru korespondencji konkubenta

Zdaniem pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania – pani prof. Małgorzaty Fuszery, pocztę mogą odbierać osoby pozostające w faktycznych związkach partnerskich (konkubinatach). Prawo pocztowe pozwala bowiem na wydawanie przesyłek partnerom adresatów. Według Prawa pocztowego (art. 37 ustęp 1) przesyłkę pocztową lub kwotę określoną w przekazie pocztowym wydaje się adresatowi, ale też - jeśli nie złożył on w placówce pocztowej stosownego zastrzeżenia - zamieszkałej z nim pełnoletniej osobie.

Pocztę mogą odbierać osoby pozostające w faktycznych związkach partnerskich.

Odbiór cudzej korespondencji

Coraz więcej osób decyduje się na życie w faktycznych związkach partnerskich. W Polsce nadal brakuje regulacji prawnej odnoszącej się do funkcjonowania tego rodzaju związków. Docierają do mnie sygnały, że wyżej wymienione prawo do odbioru korespondencji przez partnera lub partnerkę będącego dorosłym domownikiem, a zatem uprawnionego do odbioru korespondencji niezależnie od faktu pozostawania w związku małżeńskim, nie jest w prawidłowy sposób realizowane przez pracowników operatorów pocztowych - czytamy w dalszej części listu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Realizacja prawa do odbioru korespondencji

Fuszara zwróciła się do wszystkich operatorów pocztowych wpisanych do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o upowszechnianie wśród ich pracowników wiedzy na temat przepisów obowiązujących w zakresie prawa do odbioru korespondencji, tak by w pełni je realizowali.

Odbiór przesyłki a relacje rodzinne

Poproszony o ustosunkowanie się do pisma pełnomocniczki rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski zwrócił uwagę, że przywołane przez nią przepisy nie uzależniają doręczenia przesyłki bądź przekazu pocztowego od istnienia pomiędzy adresatem, a np. zamieszkującą z nią pełnoletnią osobą relacji rodzinnych czy społecznych. Poczta Polska S.A., jak każdy operator pocztowy, zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa, regulujących m.in. świadczenie usług pocztowych. Pragnę też nadmienić, że przypadki niewłaściwego realizowania usługi przez pracowników powinny być rozpatrywane indywidualnie. Do tego celu służy instytucja postępowania reklamacyjnego lub skargowego - podkreślił rzecznik. Baranowski zaznaczył, że w związku z tym trudno jest odnieść się w sposób precyzyjny do pisma pełnomocniczki, gdyż nie zawiera ono konkretnych przykładów naruszenia przez któregokolwiek z operatorów przepisów prawa.

Zobacz również: Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Tankielun

Detektyw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »