reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Osoby, które chcą skorzystać z rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, muszą spełniać określone w przepisach warunki. Najważniejsze jest, aby wychowywały dziecko bez udziału innej osoby. Oznacza to, że konkubenci nie będą mogli rozliczać się preferencyjnie.

Wymiar podatku

Od osób, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci: 

1. małoletnie,

2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w
art. 27 lub 30 b ustawy PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawa PIT, z wyjątkiem renty rodzinnej

- podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zobacz również: Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

Osoba samotnie wychowująca dzieci

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację a także pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 czerwca 2009 r. uznał, że „samotnie” oznacza bez udziału innych osób.

Pan Andrzej chce skorzystać z rozliczenia podatku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jego sytuacja rodzinna przedstawia się następująco: wychowuje jedną córkę i nie pozostaje w związku małżeńskim, jednak zamieszkuje z matką dziecka we wspólnie prowadzonym gospodarstwie domowym. W świetle obowiązujących przepisów i wykładni słowa „samotnie” nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko. Oznacza to, że nie będzie mógł rozliczyć się preferencyjnie.

Warunkiem wystarczającym do skorzystania z preferencji nie może być posiadanie przez podatnika dziecka i określonego stanu cywilnego. Istotne jest to, czy podatnik wychowuje dzieci oraz, czy wychowuje je samotnie. 

Doprecyzowanie słowa „samotnie” ma nastąpić w wyniku nowelizacji ustawy o PIT opracowanej przez komisję Przyjazne Państwo.

Zobacz również serwis: Konkubinat

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka.
Konkubentom nie przysługuje ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama