REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy partner może odebrać korespondencję

Adam Kret
Pełnomocnictwo musi być sporządzone na poczcie.
Pełnomocnictwo musi być sporządzone na poczcie.

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze jesteśmy w domu w czasie, kiedy odwiedza nas listonosz. Jeśli zostawi awizo – przesyłkę możemy odebrać na poczcie – co jeśli nie możemy tam pójść sami? Teoretycznie nasz partner może zrobić to za nas.

Partner zawsze odbierze przesyłkę w domu

Zgodnie z prawem pocztowym (a także przepisami dotyczącymi doręczeń zarówno procedurze cywilnej, karnej jak i administracyjnej) – przesyłkę w miejscu doręczenia może odebrać adresat, jak również zamieszkała z nim osoba pełnoletnia (art. 26 ust. 2 p. 3 ustawy prawo pocztowe). Jak widać, z osobą tą nie muszą adresata wiązać żadne bliższe więzi – ważny jest wspólny adres zamieszkania.

REKLAMA

Teoretycznie doręczenia zastępczego nie można dokonać, jeśli złożone zastrzeżenie, co do doręczania przesyłek „do rąk własnych” adresata. W praktyce, zdarza się, że listonosze nie zwracają na to uwagi.

Jeśli więc jesteśmy w domu, kiedy listonosz doręcza przesyłkę dla innego domownika – możemy ( i powinniśmy) podpisać odbiór własnym imieniem i nazwiskiem- listonosz natomiast nie ma w zasadzie możliwości (poza zastrzeżeniem doręczenia do rąk własnych) odmowy doręczenia.

Na poczcie teoretycznie też

REKLAMA

Wspomniany powyżej art. 26 ustawy prawo pocztowe, wskazuje, że osoba pełnoletnie zamieszkująca wspólnie z adresatem, może odebrać przesyłkę również w siedzibie operatora pocztowego. Z tym jednak jest różnie- o ile bowiem listonosz nie ma większego problemu ze stwierdzeniem wspólnego zamieszkania (zastaje nas w końcu w domu) – o tyle stając przed okienkiem na poczcie musimy to jakoś udowodnić- problem w tym, że czasami jest to utrudnione, o ile w ogóle niemożliwe.

Jeśli osoba zamieszkująca razem z adresatem, jest zameldowana w tym samym lokalu co on – i co najważniejsze znajduje to odzwierciedlenie w jej dowodzie osobistym – nie powinno być najmniejszego problemu- pracownik poczty nie może odmówić wydania przesyłki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jesteśmy w stanie wykazać wspólne zamieszkiwanie z adresatem, a pracownik poczty odmawia wydania przesyłki – zwróćmy się do jego przełożonego i powołajmy na art. 26 ustawy prawo pocztowe.

Gorzej jeśli nasz dowód wskazuje zupełnie inny adres zamieszkania (co jest obecnie pewnego rodzaju normą) – wówczas pozostaje nam sporządzenie pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo pocztowe

Sposobem na oszczędzenie sobie zbędnych nerwów i problemów na poczcie- jest złożenie przez adresata (w przypadku konkubentów warto złożyć dwa- wzajemne pełnomocnictwa) pełnomocnictwa pocztowego. Upoważnia ono osobę pełnomocnika do odbioru wszystkich lub wybranych przesyłek w placówce pocztowej. Pełnomocnictwa nie jest jednak (a jakże) bezpłatne- koszt wystawienia pełnomocnictwa wynosi 21 złotych od pełnomocnictwa ogólnego i 2 zł za jednorazowe.

Pełnomocnictwo musi być sporządzone na poczcie. 

Skutki doręczenia zastępczego

W kwestii zastępczego doręczenia (odbioru) przesyłki należy pamiętać o jednym ważnym aspekcie - z doręczeniem zastępczym procedury sądowe wiążą te same skutki co z doręczeniem do rąk adresata. Jeśli, np. nasz partner odbierze zamiast nas pozew- wszelkie terminy związane z jego doręczeniem (np. termin na wniesienie odpowiedzi na pozew lub sprzeciw od nakazu zapłaty) biegną od tego momentu. Jedynym sposobem zniwelowanie skutków jest wniosek o przywrócenie terminu (jeśli upłynął) wraz z dokonaniem terminowej czynności. Jeśli nie dopilnujemy korespondencji sądowej (urzędowej) musimy liczyć się z konsekwencjami tego (np. z uprawomocnieniem się wyroku i rozpoczęciem egzekucji).
Nie są to sytuacje beznadziejne (terminy proceduralne można przywrócić)- wiążą się jednak z dużym stresem, a sąd nie musi się do naszych wniosków przychylić.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA