REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fałszywe mity o doręczeniach pism

Skutkiem braku odbioru pisma może być kara porządkowa.
Skutkiem braku odbioru pisma może być kara porządkowa.

REKLAMA

REKLAMA

Wśród powszechnie panujących opinii i poglądów panuje wiele mitów, co do doręczeń pism w procesie karnym. Należy je raz na zawsze (oby skutecznie) obalić – brak odbioru pisma nie powoduje zakończenia sprawy ani nie przynosi nic dobrego niedoszłemu odbiorcy, podobnie jak odmowa jego przyjęcia.

W toku postępowania karnego strona procesu obowiązana jest podać organom procesowym (w tym sądowi) adres, pod którym jest „dostępna” tj. odbiera korespondencję (niezależnie od miejsca jej zameldowania). Naturalnie obowiązek ten służy temu, aby organy procesowe mogły skutecznie doręczać stronie różnego rodzaju pisma procesowego.

REKLAMA

REKLAMA

W tym miejscu należy wskazać, iż (z nieznanych przyczyn) w społeczeństwie funkcjonują dwa fałszywe mity o doręczeniach pism sądowych – pierwszy, iż brak odbioru rozwiązuje problem (oddala go) oraz drugi, iż odmowa odbioru pisma sądowego również przynosi pozytywny skutek. Należy definitywnie rozprawić się z tymi poglądami.

Doręczane pismo procesowe może mieć trojaki charakter: wywierać skutek w postaci uruchomienia określonego terminu na wykonanie czynności procesowej (np. wniesienia apelacji), zawierać wezwanie do dokonania lub uczestnictwa w danej czynności procesowej (np. wezwania na rozprawę) lub mieć charakter jedynie informacyjny (np. zawiadomienie o przesłaniu aktu oskarżenia, zawiadomienie o terminie rozprawy).

Zobacz: Charakterystyka wykroczeń

Brak odbioru pisma w ustawowym terminie (jest to czas 14 dni, podczas którego dwukrotnie awizowane jest to pismo) powoduje skutek w postaci doręczenia tego pisma do akt i to doręczenia skutecznego. Jest to przykład tzw. fikcji prawnej (i to niewzruszalnej). Oznacza to, iż brak odbioru pisma sądowego może np. uniemożliwić stronie zaskarżenie niekorzystnej dla niej decyzji procesowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy wskazać, iż identyczna sytuacja występuje w razie odmowy odbioru pisma, albowiem wówczas listonosz zobowiązany jest na dokumencie doręczenia wpisać, iż „adresat odmówił odbioru” i też następuje wówczas fikcja doręczenia (czyli doręczenie do akt).

Drugim skutkiem braku odbioru pisma może być kara porządkowa nałożona na stronę przez organ procesowy (która może być wysoka, a nawet w skrajnych wypadkach mieć postać porządkowej kary aresztu).

REKLAMA

Trzecim skutkiem braku odbioru pisma (odmowy doręczenia) może być brak udziału strony w danej czynności (jeśli prawo pozwala organom procedować pod nieobecność tej strony), która potem dla procesu może okazać się kluczowa (np. strona nie zapoznaje się z opinią biegłego, więc chociaż by się z nią nie zgadzała, to nie robi tego, bo nie zna jej treści i nie stawia się na przesłuchanie biegłego).

Szczególne negatywne skutki braku odbioru pisma mogą być dla oskarżonego (lub podejrzanego) albowiem ma on szczególny obowiązek pozostawania do dyspozycji sądu. Brak odbioru pism sądowych może skutkować zastosowaniem wobec niego nie kar porządkowych a środków zapobiegawczych (w tym nawet aresztu tymczasowego) wobec faktu utrudniania postępowania karnego i pośrednio związanej z tym obawy matactwa.

Reasumując, wskazane mity o tym, iż brak odbioru pisma sądowego (lub odmowa jego przyjęcia) są dobrym rozwiązaniami, aby uniknąć sprawy, oddalić problem sprawy sądowej są fałszywe i mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego (czyli skutek negatywny).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  REKLAMA

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA