| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy budowlanej która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2009 roku, na notariuszach nie ciąży obowiązek sprawdzenia, czy sprzedający budynek lub lokal posiada takie świadectwo.

Dostosowanie prawa do porządku unijnego

Taka zmiana jest wynikiem przynależności Polski do Unii Europejskiej. Do naszego porządku prawnego wprowadzono dyrektywę 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

W świetle nowych przepisów transakcja będzie mogła dojść do skutku w przypadku braku świadectwa energetycznego. Nie będzie ono bowiem dokumentem niezbędnym do sporządzenia aktu notarialnego.

Zobacz: Co przyniosą zmiany w prawie spadkowym?

Cena zależna od świadectwa

Taka sytuacja oznacza to, że w interesie kupującego leży, aby sprzedawca nieruchomości przedstawił świadectwo energetyczne, które będzie jednym z elementów mających wpływ na postanowienia umowy pomiędzy sprzedającym, a kupującym (może np. wpływać w istotny sposób na cenę nieruchomości).

Znowelizowana ustawa nie przewiduje żadnych sankcji – ani wobec notariuszy, ani stron umowy – związanych ze sprzedażą lokalu lub budynku, który nie posiada świadectwa energetycznego.

W takiej sytuacji notariusze nie mogą uzależniać obrotu nieruchomościami od przedstawienia świadectwa energetycznego.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane (Dz.U. Nr 191 poz. 1373) weszła w życie 1 stycznia 2009 roku.

Zobacz serwis: Akt notarialny

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.
Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK