| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy budowlanej która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2009 roku, na notariuszach nie ciąży obowiązek sprawdzenia, czy sprzedający budynek lub lokal posiada takie świadectwo.

Dostosowanie prawa do porządku unijnego

Taka zmiana jest wynikiem przynależności Polski do Unii Europejskiej. Do naszego porządku prawnego wprowadzono dyrektywę 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

W świetle nowych przepisów transakcja będzie mogła dojść do skutku w przypadku braku świadectwa energetycznego. Nie będzie ono bowiem dokumentem niezbędnym do sporządzenia aktu notarialnego.

Zobacz: Co przyniosą zmiany w prawie spadkowym?

Cena zależna od świadectwa

Taka sytuacja oznacza to, że w interesie kupującego leży, aby sprzedawca nieruchomości przedstawił świadectwo energetyczne, które będzie jednym z elementów mających wpływ na postanowienia umowy pomiędzy sprzedającym, a kupującym (może np. wpływać w istotny sposób na cenę nieruchomości).

Znowelizowana ustawa nie przewiduje żadnych sankcji – ani wobec notariuszy, ani stron umowy – związanych ze sprzedażą lokalu lub budynku, który nie posiada świadectwa energetycznego.

W takiej sytuacji notariusze nie mogą uzależniać obrotu nieruchomościami od przedstawienia świadectwa energetycznego.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane (Dz.U. Nr 191 poz. 1373) weszła w życie 1 stycznia 2009 roku.

Zobacz serwis: Akt notarialny

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.
Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK