REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co przyniosą zmiany w prawie spadkowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wrzosek
Zapis windykacyjny będzie mógł być ustanowiony wyłącznie w  testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.
Zapis windykacyjny będzie mógł być ustanowiony wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.

REKLAMA

REKLAMA

Sejm pracuje nad nowelizacją kodeksu cywilnego. Zmiany mają dotknąć również przepisów prawa spadkowego. Jak regulowana jest kwestia dziedziczenia testamentowego aktualnie, a co przyniosą zmiany?

Jak jest dziś?

REKLAMA

Spadkobierca może, co do zasady, swobodnie decydować o tym, komu chce przekazać swój majątek (nie wolno jednak w tym miejscu zapominać o instytucji zachowku, który w pewnej mierze ogranicza swobodne rozporządzanie majątkiem). Aby tego dokonać, musi zostać sporządzony testament w formie aktu notarialnego (nie jest to jedyna forma, ale z całą pewnością – najbezpieczniejsza).

Zobacz również: Zachowek i dział spadku

REKLAMA

Jeżeli chciałbyś w testamencie przekazać swojej córce lub synowi konkretną rzecz, np. mieszkanie czy samochód, musisz ustanowić w testamencie zapis na rzecz tej osoby. Takiej osobie będzie jednak przysługiwało tylko roszczenie o wydanie rzeczy skierowane do spadkobiercy. W razie gdyby spadkobiercy odmawiali wykonania zapisu, zapisobierca (bo tak określa się osobę, na rzecz której ustanowiono zapis) będzie musiał wystąpić z powództwem do sądu.

W polskim prawie spadkowym, zasadą jest, że jeśli przedmiot zapisu wyczerpuje niemalże cały spadek, to taka osoba zostaje uznana za spadkobiercę. Odziedziczy więc zarówno ten przedmiot (np. mieszkanie), jak i pozostałe, mniej wartościowe rzeczy (np. wyposażenie tegoż mieszkania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co przyniesie jutro?

Aby ułatwić spadkodawcy przekazanie konkretnej rzeczy określonej osobie, a jednocześnie przyspieszyć procedurę przeniesienia własności takiej rzeczy na tą osobę, w przepisach ma pojawić się instytucja zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny będzie mógł być ustanowiony wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego!

Zapis windykacyjny umożliwi nabycie określonego przedmiotu przez wskazaną przez spadkodawcę osobę już z chwila otwarcia spadku.

Pani Anna w testamencie chce przekazać cały majątek swojej córce – Małgorzacie, ale jednocześnie chciałaby, aby działka za miastem, będąca jej własnością, trafiła po jej śmierci, w ręce wnuczki – Joanny. W takiej sytuacji w testamencie sporządzonym przed notariuszem zamieści zapis windykacyjny, na mocy którego już w chwili otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci pani Anny – jej wnuczka nabędzie działkę.

Zobacz serwis: Notariusz

Warto podkreślić, że przedmiotem zapisu windykacyjnego będą mogły być nie tylko ruchomości i nieruchomości, ale również: zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne czy nawet użytkowanie wieczyste, służebności.

Odpowiedzialność za długi spadkowe osoby, na rzecz której dokonany został zapis windykacyjny, ograniczona będzie do wartości przedmiotu zapisu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

REKLAMA