| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Podatek za nowy budynek od 1 stycznia

Podatek za nowy budynek od 1 stycznia

Podatek od nowego budynku trzeba zapłacić w styczniu następnego roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613), obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości od nowo wybudowanego budynku, powstaje od 1 stycznia następnego roku po zakończeniu budowy albo po rozpoczęciu użytkowania niewykończonego budynku.

Jak tłumaczy dr Mariusz Popławski z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, pewne problemy pojawiają się, gdy podatnik technicznie kończy budowę, ale nie zgłasza tego faktu do organu nadzoru budowlanego. W rezultacie organy podatkowe nie mogą opodatkować tego budynku, mimo że został on już wybudowany.

Dziennik budowy organ podatkowy będzie mógł zbadać dopiero po zgłoszeniu przez podatnika zakończenia budowy (gdy podatnik przekaże dziennik). Jak wyjaśnia nasz rozmówca, fiskus będzie miał możliwość podjęcia działań kontrolnych. Może np. sprawdzić, czy podatnik nie zgłosił budynku do opodatkowania zbyt późno.

Zakończenie budowy nastąpiło w grudniu 2009 r., co potwierdzą zapisy w dzienniku budowy, a podatnik zgłosił zakończenie budowy w styczniu 2010 r., to wówczas organ będzie mógł ustalić podatek od nieruchomości za cały 2010 rok. Muszą to jednak potwierdzić inne dowody.

Pełny tekst: Podatek za nowy budynek trzeba zapłacić od 1 stycznia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK