| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego

Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego

Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego będącego wolontariuszem gwarantuje nowelizacja ustawy o KRK. Wolontariusze-wychowawcy kolonijni w ferie zimowe 2015 roku uzyskają zaświadczenia z KRK o niekaralności za darmo.

Od końca maja 2014 roku, wskutek zmiany ustawy o oświacie, kandydaci na wychowawcę lub kierownika kolonii, obozu lub innej formy wypoczynku dzieci i młodzieży, muszą przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z KRK o niekaralności. Zwolnieni z takiego obowiązku są tylko ci, którzy są jednocześnie zatrudnieni na podstawie przepisów, zawierających warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.

Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności?

Zmiana wynika z noweli ustawy o KRK, podpisanej w czwartek (20 listopada 2014 roku) przez prezydenta. Dotyczy przede wszystkim harcerzy, którzy na zasadzie wolontariatu opiekują się młodszymi na obozach. W myśl noweli osoby takie jak oni mają być zwolnione z opłat za uzyskanie zaświadczenia z KRK. Według danych ZHP takich wolontariuszy na obozach ZHP jest rocznie ok. 6,5 tys., a - jak szacują wnioskodawcy projektu - łącznie w skali kraju dotyczy to ok. 26 tys. osób. "Maksymalne zmniejszenie wpływów do budżetu państwa w związku z projektowaną regulacją może wynieść około 520-780 tys. zł" - ocenili wnioskodawcy w uzasadnieniu projektu.

Sejm uchwalił tę nowelę 10 października. Senat nie miał do niej poprawek. Podpisana przez prezydenta ustawa będzie teraz opublikowana w Dzienniku Ustaw. W życie wejdzie po 30 dniach od ogłoszenia.

Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?

Polecamy serwis: Sprawy karne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »