reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Odpowiedzialność karna > Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności?

Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności to coraz częściej wymagany dokument. Proszą o niego pracodawcy, jego okazanie jest obowiązkowe dla nauczycieli czy wychowawców kolonijnych. Nasuwa się zatem pytanie: skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności?

Zobacz aktualne: Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zaświadczenia o niekaralności wydaje Krajowy Rejestr Karny. W celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności należy udać się osobiście do jednego z punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego lub do Biura Informacyjnego KRK. Tam składamy wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności i uiszczamy opłatę.

Do urzędu należy udać się osobiście! Wymagane jest też okazanie dokumentu tożsamości.

Zapytaj na FORUM

Zapytanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego

Istnieje również możliwość złożenia zapytania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Od stycznia 2014 roku istnieje możliwość złożenia zapytania lub wniosku za pośrednictwem tak zwanej e-platformy Ministerstwa Sprawiedliwości. Wniosek składany za pośrednictwem systemu teleinformatycznego opatruje się bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Polecamy: Mała i średnia firma. Nowe przepisy 2018/2019

Kto może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności?

Zapytanie o udzielenie informacji o niekaralności do Krajowego Rejestru Karnego może złożyć zarówno osoba fizyczna (każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz każda osoba, która mieszka lub mieszkała w jednym z tych państw) jak i podmiot zbiorowy. W tym celu stworzone zostały dwa rodzaje wniosków – „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” oraz „Zapytanie o udzielenie informacji o podmiocie zbiorowym”.

Przedsiębiorstwa są dodatkowo zobowiązane do podania artykułu Dz.U. podstawy prawnej w celu otrzymania „zapytania o osobie" i "podmiocie zbiorowym" oraz okazania dokumentu potwierdzającego uprawnienie osoby podpisującej zapytanie lub wniosek do działania w imieniu podmiotu kierującego zapytanie lub wniosek.

Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?

Opłaty za wydanie zaświadczenia o niekaralności

Od 1 lipca 2014 roku opłata za wydanie zaświadczenia o niekaralności zarówno dla osoby fizycznej jak i podmiotu zbiorowego  wynosi 30 zł, zaś dla wniosków i zapytań złożonych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - 20 zł.

Opłatę wnosi się w jeden z następujących sposobów:

  • w formie znaków opłaty sądowej
  • gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości lub sądu
  • na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości:
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności? /fot. Fotolia
Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności? /fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama