| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy

Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy

Podstawą prowadzenia egzekucji z zasady jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny to określony dokument (najczęściej orzeczenie sądowe) stwierdzający obowiązek określonego świadczenia.  

Tytuł egzekucyjny, któremu nadano takie zaświadczenie w państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach członkowskich bez potrzeby stwierdzania wykonalności i bez możliwości sprzeciwienia się jego uznaniu lub wykonalności. W Polsce wydanie zaświadczenie europejskiego tytułu egzekucyjnego następuje na wniosek wierzyciela wskazanego w tytule egzekucyjnym złożonego do odpowiedniego sądu.

W przypadku tytułów w postaci orzeczenia sądu, ugody zawartej przed sądem (lub przed nim zatwierdzonej) właściwym jest sąd, który orzeczenie to wydał lub sąd, przed którym została zawarta lub zatwierdzona ugoda. W przypadku pozostałych tytułów właściwy jest sąd rejonowy, w okręgu, którego tytuł taki został wydany.

Orzeczenie sądowe jest prawomocne, gdy nie przysługuje od niego żaden środek odwoławczy. Orzeczenie sadowe jest natychmiast wykonalne, gdy tak stanowi ustawa (np. postanowienie sądu opiekuńczego) lub orzeczenie sądowe (np. wyrok zasądzający alimenty).

Zobacz serwis: Pomoc prawna

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli odpowiedzialność dłużnika ogranicza się do określonych rzeczy lub części jego majątku to tytuł wykonawczy powinien określać, że dłużnikowi przysługuje prawo powoływania się na tą ograniczoną odpowiedzialność.
Jeżeli odpowiedzialność dłużnika ogranicza się do określonych rzeczy lub części jego majątku to tytuł wykonawczy powinien określać, że dłużnikowi przysługuje prawo powoływania się na tą ograniczoną odpowiedzialność.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »