| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to pozyczek w najbliższej rodzinie. Ale gdy pożyczka przekracza 9637 zł trzeba spełnić kilka warunków formalnych.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. b) i lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

Czy zawsze składać deklarację podatkową

Otrzymałem pożyczkę od syna w wysokości 7 tys. zł. Czy muszę składać w urzędzie skarbowym deklarację PCC?

Nie Pożyczki pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn do kwoty 9637 zł są zwolnione z opodatkowania. W takim wypadku nie trzeba składać deklaracji PCC-3. Pożyczkobiorca nie ma również obowiązku dokumentowania w urzędzie skarbowym jej otrzymania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

• Art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 3 pkt 1) ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Czy trzeba zapłacić karny podatek

Decyzją organu podatkowego wymierzono mi podatek w wysokości 20 proc. od pożyczki w kwocie 150 tys. zł, otrzymanej od ojca. Czy urzędnik miał prawo wydać taką decyzję?

Tak Organ podatkowy miał prawo nałożyć karną stawkę podatku w wysokości 20 proc., jeżeli w toku postępowania podatkowego powołał się pan na pożyczkę, która nie została zgłoszona do opodatkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy pożyczkach przekraczających kwotę 9637 zł udzielanych na postawie umowy zawartej z: małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem i macochą, rzeczywiście przysługuje całkowite zwolnienie z podatku.

Warunkiem skorzystania z preferencji jest jednak spełnienie warunku złożenia deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki oraz udokumentowanie otrzymania pożyczki na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Niespełnienie powyższych warunków skutkuje opodatkowaniem zawartej umowy pożyczki według 20-proc. stawki sanacyjnej. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. stawka podatku wynosi 20 proc..

Chodzi m.in. o sytuację, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego biorący pożyczkę, który podlega całkowitemu zwolnieniu z podatku, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »