| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

W przypadku długotrwałych lub krótszych usprawiedliwionych nieobecności pracownika, pracodawca może zawierać umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Kiedy umowa o pracę zawarta na czas zastępstwa nieobecnego pracownika może być rozwiązana:

• na mocy porozumienia stron, art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy;
• z zachowaniem okresu wypowiedzenia – art. 331 Kodeksu pracy;
• z upływem czasu , na jaki była zawarta (czas określony datą lub wskazaniem zdarzenia prawnego w terminie przybliżonym) - art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy;
• bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika art. 52 par. 1 K.p., z winy pracodawcy art. 30 § 1 pkt 3 Kp., lub przyczyn niezawinionych przez pracownika art. 55 § 11 Kodeksu pracy,
• w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy - art. 411§ 2 Kodeksu pracy;
• w razie przeprowadzanych u pracodawcy zwolnień grupowych - art. 5 ust. 7 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Zobacz: Jakie są sposoby rozwiązania stosunku pracy?

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo?

Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę na zastępstwo przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa.

Niezależnie na jaki okres czasu została zawarta umowa, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Dniami roboczymi są dni pracy od poniedziałku do piątku bez sobót, niedziel i świąt.

Warto podkreślić, że w sytuacji kiedy pracownica zastępująca pracownika jest w ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany przepisem art. 177 § 31 Kodeksu pracy dotyczącym przedłużenia umowy do dnia porodu, w związku z czym umowa na zastępstwo rozwiąże się wraz z upływem terminu w niej określonego.

Pracodawca nie może jednak wcześniej wypowiedzieć umowy na zastępstwo pracownicy (zastępcy) która jest w ciąży. (art. 177 § 1 Kodeksu pracy)

Zobacz serwis: Rozwiązanie umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94)

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę na zastępstwo przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa.
Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę na zastępstwo przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »