| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Wyrok w sprawie TP S.A. – sprzedaż łączona TP sprzeczna z prawem UE

Wyrok w sprawie TP S.A. – sprzedaż łączona TP sprzeczna z prawem UE

Dnia 11 marca 2010 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie uzależniania przez Telekomunikację Polską  zawarcia umowy o świadczeniu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu „neostrada tp” od zawarcia umowy o świadczenie usługi telefonicznej (sygn. sprawy: C-522/08).

Wyrok ETS był konsekwencją pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącego wykładni prawa unijnego, o treści: czy prawo wspólnotowe zezwala państwom członkowskim na wprowadzenie zakazu, adresowanego do wszystkich przedsiębiorców, świadczących usługi telekomunikacyjne, uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług od zakupu innej usługi (tzw. sprzedaż łączona)?

W szczególności, czy tego rodzaju środek nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów dyrektyw pakietu telekomunikacyjnego oraz w przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze – czy w świetle prawa wspólnotowego krajowy organ regulacyjny jest właściwy do kontroli przestrzegania zakazu określonego w art.57 ust.1 pkt 1 ustawy prawo telekomunikacyjne?

ETS stwierdził, że dyrektywa 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej i dyrektywa 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników nie stoją na przeszkodzie przepisom krajowym.

Chodzi o takie jak art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne, w brzmieniu mającym zastosowanie do okoliczności będących przedmiotem postępowania przed sądem krajowym, które zakazują uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług.

Podsumowując, ETS orzekł, że państwo członkowskie może zakazać uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych od zawarcia przez użytkownika końcowego innej umowy. Przepisy art. 57 ust. 1 pkt 1 Prawa telekomunikacyjnego, które zakazywały dostawcy uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług lub nabycia urządzenia u określonego dostawcy nie są zabronione przez ww. przepisy prawa Unii Europejskiej (dalej „UE”).

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Powyższy wyrok ETS jest potwierdzeniem dotychczasowej praktyki wyrażonej w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej „WSA”), w którym oddalono skargę TP na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej „Prezes UKE”) w sprawie nakazania TP usunięcia do 15 lutego 2007 r. nieprawidłowości, polegających na uzależnianiu zawarcia umowy o świadczenie usługi neostrada tp od świadczenia usługi telefonicznej.

Wyrok ETS jest zarazem potwierdzeniem prawidłowości wyroku WSA i decyzji Prezesa UKE z prawem UE, co jest niezwykle ważne w związku z faktem, iż od dnia 1 maja 2004 roku Polska jest państwem członkowskim UE i prawo UE ma zastosowanie również do spraw polskich obywateli.

Zobacz również: Konsument - telekomunikacja

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »