| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > O czym powinieneś pamiętać będąc na stoku

O czym powinieneś pamiętać będąc na stoku

Będąc na stoku narciarskim musimy przestrzegać określonych zasad. Nietrzeźwi na stoku mogą narazić się nie tylko na grzywny ale także na olbrzymie pozwy odszkodowawcze.

Bezpieczeństwo na stoku

Ferie to czas, kiedy większość stoków narciarskich jest zatłoczona. Przebywanie na stoku wiąże się jednak z określonymi obowiązkami. Zwłaszcza w 2012 r., jako że od 31 grudnia 2011 r. zaczęła obowiązywać ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Jej treść wyznacza przede wszystkim obowiązki podmiotów zarządzających zorganizowanymi terenami narciarskimi (np. stokami), lecz także obowiązki osób przebywających w górach i w szczególności uprawiających sport, rekreację i turystykę.

Zobacz: Jak biura łamią prawa turystów?

Obowiązkowy kask

Przepisy ustawy regulują także kwestie obowiązkowego kasku na stoku. Obowiązek ten został wprowadzony jeszcze w 2009 r. w ramach nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej. Wtedy to, zgodnie z ówczesnym art. 57 ustawy, karze grzywny i nagany podlegał ten, kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do 15 roku życia, dopuszczał do uprawiania narciarstwa lub snowboardu przez małoletniego bez kasku ochronnego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Obecnie przepisy regulujące kwestie kasku znajdują się w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie  w górach. Zgodnie z art. 29 osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać kasku ochronnego.

W chwili obecnej przepisy wymagają obowiązkowego kasku ochronnego od narciarzy, którzy nie ukończyli jeszcze 16 roku życia.

Odpowiedzialność na wypełnienie tego obowiązku spoczywa na opiekunach małoletniego. Brak kasku stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny (art. 46 w zw. z art. 45 ustawy).

Nietrzeźwi wstępu nie mają

Równie istotna jest kwestia trzeźwości na stoku. Ustawa wyraźnie stanowi, że uprawianie narciarstwa i snowboardingu na stoku w stanie nietrzeźwości jest niedozwolone (art. 30 par. 1). Dodatkowo zarządzający takim obiektem ma prawo nie wpuścić nietrzeźwego na jego teren tak że może nakazać jego opuszczenie. Podobnie jak powyżej nietrzeźwi narciarze mogą narazić się na karę grzywny za takie wykroczenie. Inaczej będą jednak traktowane osoby, które pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowodowały wypadek na stoku oraz obrażenia osób trzecich. W takiej sytuacji odpowiedzialność będzie już na podstawie przepisów karnych.

Odszkodowanie

Kara grzywny, a także w skrajnych przypadkach zarzuty karne, to nie muszą być jedyne dolegliwości. Powodując wypadek na stoku, w którym obrażenia odniosły inne osoby możemy być niemal pewni roszczeń odszkodowawczych ze strony poszkodowanych. Chodzi tutaj zarówno o szkody na osobie (koszty leczenia, rehabilitacji, utraconego zarobku, dostosowania do życia, renty), jak również szkody na mieniu (zniszczony sprzęt, ubrania). Możliwości są także roszczenia o zadośćuczynienia (z uwagi na ból, cierpienie pokrzywdzonych, zmarnowany urlop). Co więcej, jeżeli wypadek spowoduje nietrzeźwy, jego sytuacji nie uratuje nawet najdroższe ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczyciele bowiem w takich sytuacjach odmawiają pokrycia szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego.

Zobacz: Gdy wyrządzimy szkodę na stoku?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK