| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Pozwy grupowe konsumentów już od lipca

Pozwy grupowe konsumentów już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. pokrzywdzeni przez jedną firmę konsumenci będzie mogła pójść wspólnie do sądu. W sprawach dotyczących ochrony konsumentów, czy też odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny będzie możliwe składanie tzw. pozwów grupowych

Taką możliwość da pokrzywdzonym ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Dzięki niej większa liczba osób będzie mogła dochodzić roszczeń w jednym postępowaniu.

W znacznym stopniu skorzystają na tym konsumenci. Do tej pory poszkodowani przez jednego przedsiębiorcę  musieli samodzielnie wytaczać powództwo. Jeżeli dotyczyło to małych kwot często pozywanie przedsiębiorcy i przechodzenie całej drogi sądowej nie miało żadnego sensu, choćby ze względu na koszty postępowania, czy koszty profesjonalnego pełnomocnika, które w przypadku pozwu grupowego będą rozłożone na wszystkie osoby.

Ustawa wprowadza jednak szereg ograniczeń odnośnie korzystania z nowych przepisów. W postępowaniu grupowym będzie można dochodzić roszczeń jedynie z tytułu ochrony konsumentów, odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz odpowiedzialności za szkody wyrządzone czynami niedozwolonymi (art. 1 ust. 2). Z zakresu ustawy wyłączone zostały roszczenia o ochronę dóbr osobistych.

Pozew grupowy będzie mogła złożyć grupa składająca się co najmniej z 10 osób. Powództwo będzie wytaczał reprezentant grupy w jej imieniu i przez nią wyłoniony. Będzie on prowadził sprawę we własnym imieniu i na rzecz pozostałych osób. Roszczenia będą musiały mieć wspólną podstawę faktyczną.

Sporym utrudnieniem może być w przypadku roszczeń pieniężnych wymóg ujednolicenia ich wysokości o czym stanowi art. 2 ust. 1 . W praktyce oznacza to, że będzie trzeba ustalić kwotę, jaka przypadnie każdej z osób w przypadku wygranej. Będzie jednak można dokonanie tego w podgrupach, co umożliwi zróżnicowanie sytuacji osób o różnym stopniu pokrzywdzenia.

Postępowanie grupowe będzie należeć do właściwości sądu okręgowego, który rozpozna sprawę w składzie trzech sędziów. Jeżeli sprawa będzie dopuszczona do rozstrzygnięcia w postępowaniu grupowym informacje o takim postępowaniu będą ogłaszane w prasie ogólnopolskiej, co da innym poszkodowanym możliwość przyłączenia się do pozwu.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. 2010 nr 7 poz. 44).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK