| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > ACTA, czyli z czym walczą hakerzy?

ACTA, czyli z czym walczą hakerzy?

Ostatnie dni zaowocowały wzmożonymi atakami hakerów na strony internetowe polskiego rządu. Wszystko związane jest z zamiarem podpisania umowy ACTA przez polskie władze. Czym jest ACTA i o co chodzi hakerom?

ACTA

ACTA to skrót od umowy międzynarodowej, która wyznacza globalne standardy służące do ochrony (a konkretniej polepszenia jej jakości) praw autorskich. Wskazuje to już sama nazwa – ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to w tłumaczeniu na polski Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi.

Porozumienie negocjowane było w gronie państw rozwiniętych i promowane przede wszystkim przez Stany Zjednoczone. Porozumienie obejmie także m.in. terytorium Unii Europejskiej, jako że zostało zaakceptowane przez Radę UE. Akceptację dla umowy wyraził już polski rząd, zgadzając się na złożenie podpisu pod treścią porozumienia przez ministra spraw zagranicznych. Miało to nastąpić 26 stycznia 2012 r. Właśnie to wydarzenie wywołało akcję hakerów na kilka dni przed planowanym podpisem.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Wolność zagrożona?

Jakie są główne zarzuty przeciwko umowie? Wśród przeciwników najdonioślej wybrzmiewają argumenty, że implementacja zapisów będzie prostym sposobem na ocenzurowanie internetu oraz zakneblowanie wolnego dostępu do informacji.

Drugą niepokojącą rzeczą jest praktycznie całkowita niejawność, jaka spowija sam proces negocjacji porozumienia. Niejawność ta zdaje się rozszerzać na sam proces implementacji do krajowych porządków prawnych.

Zobacz: ACTA - wolność słowa vs. prawa twórców

Uwagę na aurę tajemniczości, która spowija całą procedurę zwracają także polskie organizacje pozarządowe. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie porozumienia została przyjęta w trybie obiegowym przez poprzednią Radę Ministrów na kilka dni przed końcem kadencji. Zarzuca się, że polski rząd decyzję ws. porozumienia podjął bez konsultacji społecznych, co z uwagi na istotność materii, której dotyczy ACTA, jest niezbędnym elementem.

Zobacz: Nielegalne oprogramowanie w sieci

POBIERZ: Pełna treść ACTA

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK