| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Od 1 marca możesz się zwolnić z abonamentu

Od 1 marca możesz się zwolnić z abonamentu

Od 1 marca 2010 r. osoby powyżej 60 roku życia mogą uzyskać zwolnienie od opłaty abonamentowej. Najpierw trzeba będzie jednak złożyć odpowiedni formularz w placówce pocztowej. Można go już pobrać z naszych stron.

Tutaj pobierzesz formularz oświadczenia

Od tego miesiąca rozszerzony został krąg osób, które mają prawo do uzyskania zwolnienia z obowiązku zapłaty abonamentu radiowo – telewizyjnego.

Nie wszyscy emeryci skorzystają

Według nowych przepisów opłat tych nie będą musiały regulować osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury o wysokości nieprzekraczającej kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Z racji tego, iż na koniec 2009 r. wyniosło ono 3102,98 zł, ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby, których świadczenia emerytalne nie przekraczają kwoty 1551,48 zł.

Ponadto zwolnienie z abonamentu mogą uzyskać również osoby uprawnione do świadczeń socjalnych, przedemerytalnych, korzystające ze świadczeń rodzinnych oraz bezrobotni.

Co należy zrobić

Nabycie zwolnienia będzie możliwe po uprzednim przedłożeniu odpowiedniego oświadczenia w placówce pocztowej. Jego treść można już pobrać ze stron naszego portalu.

Oświadczenie o zwolnieniu od abonamentu

Wraz z oświadczeniem, uprawnieni będą musieli przedstawić określone dokumenty. Osoby powyżej 60 roku życia oprócz oświadczenia powinny przedstawić także dowód osobisty oraz decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno – rentowego o wysokości świadczenia (wystarczy odcinek emerytury).

W przypadku osób korzystających z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych niezbędne będzie potwierdzenie uprawnień odpowiednim zaświadczeniem z urzędu. Z kolei pozostający bez pracy odwiedzając placówkę pocztową będą musieli zaopatrzyć się dodatkowo w zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego.

Zwrot zapłaconego abonamentu

Gdy formalności na poczcie zostaną załatwione, zwolnienie od abonamentu zacznie obowiązywać z początkiem następnego miesiąca. Jeżeli zatem oświadczenie zostanie złożone na poczcie dopiero w marcu, to zwolnienie zacznie obowiązywać od początku kwietnia.

Nowelizacja przepisów o abonamencie daje też możliwość odzyskania pieniędzy osobom, które pomimo uprawnienia do zwolnienia, opłaciły go za dłuższy okres. W takiej sytuacji uprawnieni będą mieli możliwość ubiegania się o zwrot nienależnego abonamentu.

Osoba, która opłaciła w styczniu abonament za cały rok, a oświadczenie o przysługującym jej zwolnieniu złożyła w marcu będzie mogła ubiegać się o zwrot opłaty za okres kwiecień – grudzień.

Podstawa prawna:

Ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 13, poz. 70),

Rozporządzenie KRRiTv z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 29, poz. 152).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 marca 2010 r. osoby powyżej 60 roku życia mogą uzyskać zwolnienie od opłaty abonamentowej.
Od 1 marca 2010 r. osoby powyżej 60 roku życia mogą uzyskać zwolnienie od opłaty abonamentowej.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK