| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Od 1 marca możesz się zwolnić z abonamentu

Od 1 marca możesz się zwolnić z abonamentu

Od 1 marca 2010 r. osoby powyżej 60 roku życia mogą uzyskać zwolnienie od opłaty abonamentowej. Najpierw trzeba będzie jednak złożyć odpowiedni formularz w placówce pocztowej. Można go już pobrać z naszych stron.

Tutaj pobierzesz formularz oświadczenia

Od tego miesiąca rozszerzony został krąg osób, które mają prawo do uzyskania zwolnienia z obowiązku zapłaty abonamentu radiowo – telewizyjnego.

Nie wszyscy emeryci skorzystają

Według nowych przepisów opłat tych nie będą musiały regulować osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury o wysokości nieprzekraczającej kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Z racji tego, iż na koniec 2009 r. wyniosło ono 3102,98 zł, ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby, których świadczenia emerytalne nie przekraczają kwoty 1551,48 zł.

Ponadto zwolnienie z abonamentu mogą uzyskać również osoby uprawnione do świadczeń socjalnych, przedemerytalnych, korzystające ze świadczeń rodzinnych oraz bezrobotni.

Co należy zrobić

Nabycie zwolnienia będzie możliwe po uprzednim przedłożeniu odpowiedniego oświadczenia w placówce pocztowej. Jego treść można już pobrać ze stron naszego portalu.

Oświadczenie o zwolnieniu od abonamentu

Wraz z oświadczeniem, uprawnieni będą musieli przedstawić określone dokumenty. Osoby powyżej 60 roku życia oprócz oświadczenia powinny przedstawić także dowód osobisty oraz decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno – rentowego o wysokości świadczenia (wystarczy odcinek emerytury).

W przypadku osób korzystających z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych niezbędne będzie potwierdzenie uprawnień odpowiednim zaświadczeniem z urzędu. Z kolei pozostający bez pracy odwiedzając placówkę pocztową będą musieli zaopatrzyć się dodatkowo w zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego.

Zwrot zapłaconego abonamentu

Gdy formalności na poczcie zostaną załatwione, zwolnienie od abonamentu zacznie obowiązywać z początkiem następnego miesiąca. Jeżeli zatem oświadczenie zostanie złożone na poczcie dopiero w marcu, to zwolnienie zacznie obowiązywać od początku kwietnia.

Nowelizacja przepisów o abonamencie daje też możliwość odzyskania pieniędzy osobom, które pomimo uprawnienia do zwolnienia, opłaciły go za dłuższy okres. W takiej sytuacji uprawnieni będą mieli możliwość ubiegania się o zwrot nienależnego abonamentu.

Osoba, która opłaciła w styczniu abonament za cały rok, a oświadczenie o przysługującym jej zwolnieniu złożyła w marcu będzie mogła ubiegać się o zwrot opłaty za okres kwiecień – grudzień.

Podstawa prawna:

Ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 13, poz. 70),

Rozporządzenie KRRiTv z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 29, poz. 152).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 marca 2010 r. osoby powyżej 60 roku życia mogą uzyskać zwolnienie od opłaty abonamentowej.
Od 1 marca 2010 r. osoby powyżej 60 roku życia mogą uzyskać zwolnienie od opłaty abonamentowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK