| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Niedozwolone praktyki na rynku lokalnym w Poznaniu

Niedozwolone praktyki na rynku lokalnym w Poznaniu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się praktykom stosowanym przez poznańskich przedsiębiorców. Efekt? Wprowadzanie w błąd konsumentów oraz niedozwolone praktyki.

Jak podkreśla UOKiK likwidowanie niedozwolonych praktyk na rynkach lokalnych jest jednym z priorytetów Urzędu. Stąd też podejmowane działania. Na celowniku poznańskiej delegatury Urzędu znalazła się firma zajmująca się udzielaniem kredytów gotówkowych oraz spółdzielnia mieszkaniowa.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Informacje nie mogą wprowadzać w błąd

W tym pierwszym przypadku sprawa dotyczy praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów stosowanych przez spółkę Prominent CF. Zarzucone przedsiębiorcy praktyki związane są z udzielaniem pożyczek gotówkowych. Urząd ustalił, że wzorzec umowy pożyczki, w oparciu o który przedsiębiorca zawiera umowy z konsumentami nie spełnia wszystkich wymogów określonych w obowiązujących przepisach. Nie zawiera m.in. informacji o sposobie zabezpieczenia pożyczki. Urząd ustalił ponadto, że w umowach pożyczki zawieranych z konsumentami przedsiębiorca zamieszcza nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje m.in. o: wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania oraz całkowitym koszcie pożyczki. Wskazywane w umowach dane są istotnie zaniżone w stosunku do ich faktycznej, wyliczonej zgodnie z przepisami, wartości.

Spółka pobiera również zbyt wysoką łączną kwotę wszystkich opłat, prowizji oraz kosztów związanych z zawarciem umowy pożyczki, która przekracza maksymalną dopuszczalną przez przepisy wysokość 5 procent wartości pożyczki.

Zastrzeżenia Urzędu wzbudziła ponadto treść rozpowszechnianych przez przedsiębiorcę ulotek reklamowych. Wbrew przepisom, w ulotkach tych przedsiębiorca nie informuje o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Kredyt konsumencki

Urząd zakwestionował także postanowienia przewidujące możliwość zatrzymania opłaty przygotowawczej w przypadku odstąpienia od umowy przez Prominent CF.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, opłata przygotowawcza może być zatrzymana przez przedsiębiorcę jedynie w szczególnych przypadkach. Możliwe jest to, jeśli sam konsument odstępuje od umowy w ciągu 10 dni od jej zawarcia. Zdaniem Urzędu, zastrzegając sobie prawo do zatrzymania opłaty przygotowawczej w sytuacji podjęcia decyzji o odstąpieniu od umowy, Prominent naruszył obowiązujące prawo. Praktyka przedsiębiorcy mogła być uciążliwa dla konsumentów, którzy zapłacili opłatę przygotowawczą i oczekiwali na przyznanie kredytu, a przedsiębiorca odstąpił od umowy, zatrzymując bezpodstawnie opłatę przygotowawczą.

Zobacz serwis: Niedozwolone klauzule umowne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK