REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo produktów

Anna Śmigulska
Produkt bezpieczny nie stwarza zagrożenia dla konsumentów
Produkt bezpieczny nie stwarza zagrożenia dla konsumentów

REKLAMA

REKLAMA

Kupując towary dokonujemy wyboru rzeczy z pośród dziesiątków różnych przedmiotów. Trzeba mieć jednak na względzie nie tylko ich estetykę i przydatność, ale również, a może głównie ich bezpieczeństwo. Spójrz jakie produkty są uważane za bezpieczne.

Czym jest produkt

Produktem jest rzecz ruchoma. Może być ona nowa albo używana. Cechy charakterystyczne to:

REKLAMA

  • nadaje się do użytku konsumentów lub istnieje prawdopodobieństwo, że może być używana przez konsumentów, nawet jeżeli nie była dla nich przeznaczona;
  • jest dostarczana lub udostępniana przez producenta lub dystrybutora, może być dostarczany również w ramach świadczenia usługi.

Za produkt nie można natomiast uznać antyków albo wymagającej naprawy lub regeneracji przed użyciem, jeżeli konsument został poinformowany o tych właściwościach.

Kiedy mamy do czynienia z produktem bezpiecznym

Produktem bezpiecznym to jest produkt, który w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć, warunkach jego używania, z uwzględnieniem czasu korzystania z produktu, w zależności od rodzaju produktu, sposobu uruchomienia oraz wymogów instalacji i konserwacji, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza znikome zagrożenie, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem i uwzględniające wysoki poziom wymagań dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

Oceniając czy rzecz ma cechy produktu bezpiecznego należy wziąć pod uwagę kilka okoliczności. Przede wszystkim uwzględnia się:

  • cechy produktu, w tym jego skład, opakowanie, instrukcję montażu i uruchomienia, również – w zależności od potrzeb - instrukcję instalacji i konserwacji;
  • oddziaływanie na inne produkty, jeżeli będzie używany łącznie z innymi produktami;
  • wygląd produktu, jego oznakowanie, ostrzeżenia i instrukcje dotyczące jego użytkowania i postępowania z produktem zużytym oraz wszelkie inne udostępniane konsumentowi wskazówki lub informacje dotyczące produktu;
  • kategorie konsumentów, którzy mogą być narażeni na niebezpieczeństwo w skutek używania produktu (szczególnie dzieci oraz osoby starsze).

Zobacz też: Kto odpowiada za produkt niebezpieczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto to jest producent

Za producenta uznaje się przedsiębiorcę, wykonującego swoją działalność zawodową lub gospodarczą w Polsce lub w Unii Europejskiej. Mianem producenta będzie określona również osoba, która jest wytwórcą i umieszcza na produkcie lub dołącza do niego informacje o swoim nazwisku, nazwie, znaku towarowym albo inne odróżniające oznaczenie, a także osoba, która zajmuje się naprawą lub regeneracją produktów.

Następna kategoria podmiotów uznawanych za producenta, to przedstawiciel wytwórcy, a jeżeli nie ma takiego, to importer produktu.

Ostatnią kategorią jest przedsiębiorca biorący udział w procesie dostarczania lub udostępniania produktu, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

Głównymi obowiązkami producenta jest wprowadzanie na rynek produktów, chodzi tylko o bezpieczne produkty oraz przekazywanie konsumentom informacji w języku polskim o wszelkich zagrożeniach, jakie mogą zaistnieć podczas użytkowania produktów.

Zobacz też: Czy można reklamować produkt niebezpieczny

Czy istnieje nadzór nad bezpieczeństwem produktów

Ze względu na masowy charakter dostarczania różnego rodzaju produktów do konsumentów, muszą istnieć wymagania co do sprawdzania ich bezpieczeństwa i prowadzenia nadzoru. Organem powołanym m.in. do nadzorowania ogólnego bezpieczeństwa produktów jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Natomiast organem prowadzącym kontrole w zakresie wymogów bezpieczeństwa oraz nadzór nad prawidłowym oznakowaniem produktów sprawuje Inspekcja Handlowa.


W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem produktu prowadzony jest tzw. rejestr produktów niebezpiecznych, gdzie wpisywane są informacje o rzeczach, które zagrażają życiu lub zdrowiu ich odbiorców, czyli klientów. Mogą one być dokonane na czas określony.

Zobacz serwis: Reklamacja

Kompetencje organów nadzorujących

W przypadku, gdy zostanie wprowadzony na rynek produkt nie spełniający wymagań bezpieczeństwa, Prezes UOKIK ma prawo:

  • zażądać od producenta informacji o zagrożeniach dotyczących produktu oraz informacji o możliwych do pojęcia środków ostrożności,
  • poddać produkt badaniu w laboratorium,
  • nakazać podanie do publicznej wiadomości ostrzeżeń,
  • zobowiązać producenta do udzielenia konsumentom odpowiednich informacji o produkcie,
  • nakazać producentowi zapewnienie zgodności produktu z wymaganiami bezpieczeństwa,
  • nakazać wycofanie produktu z obrotu lub podjęcie działań zmierzających do odkupienia produktu od osób, które faktycznie nim władają,
  • nakazać zniszczenie produktu, jeżeli jest to jedyny sposób na pozbycie się niebezpieczeństwa.

Jakie prawa mają konsumenci

REKLAMA

W przypadku, gdy konsument poniesie szkodę w związku z użytkowaniem konkretnej rzeczy, ma prawo wystąpić do jego producenta o naprawienie szkody. Wynika to przepisów Kodeksy cywilnego, gdzie definicja produktu niebezpiecznego jest nieco szersza.

Produktem niebezpiecznym jest rzecz ruchoma, w tym zwierzęta i energia elektryczna, nie zapewniająca bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając normalne użycie produktu. O jego bezpieczeństwie decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu. Produkt nie może być uznany za nie zapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Na podstawie tych przepisów producent odpowiada za szkodę na mieniu tylko wówczas, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona należy do rzeczy zwykle przeznaczanych do osobistego użytku i w taki przede wszystkim sposób korzystał z niej poszkodowany. Roszczenie o naprawienie szkody na mieniu nie obejmuje uszkodzenia samego produktu ani korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć w związku z jego używaniem. Odszkodowanie na tej podstawie nie przysługuje również w przypadku, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 EURO

Ten tryb dochodzenia roszczeń nie wyłącza możliwości domagania się odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli naprawienia szkody wynikające z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości.

Zobacz też: Sprzedaż towarów

W dochodzeniu odszkodowania konieczne jest złożenie pozwu do sądu powszechnego. Konsument nie musi udowadniać winy przedsiębiorcy, konieczne jest natomiast wykazanie związku między poniesioną szkodą i faktem, że produkt był niebezpieczny.

Informacje o produkcie niebezpiecznym można również przekazać do UOKIK lub Inspekcji Handlowej. Mogą być one podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego, które prowadzi Prezes UOKIK. Stroną w tej sprawie jest producent lub dystrybutor, który nie dopełnił obowiązku odnośnie wymagań bezpieczeństwa produktów.

Szukając informacji o produktach niebezpiecznych wycofanych z rynków innych niż polski, można również sięgnąć do systemu europejskiego RAPEX

Kary dla przedsiębiorców

Podmiot, który wprowadza na rynek produkty niebezpieczne podlega surowym sankcjom. Oprócz wcześniej wskazanego wpisu do rejestru produktów niebezpiecznych grozi za to kara grzywny albo nawet pozbawienia wolności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy: jednorazowe świadczenie w wysokości 7000 zł. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy: jednorazowe świadczenie w wysokości 7000 zł. Od kiedy? W dalszym ciągu trwają uzgodnienia na Stałym Komitecie Rady Ministrów. Ile będzie wynosić zasiłek pogrzebowy? Czy będzie corocznie waloryzowany? Co z zasiłkiem celowym?

Od 1 października 2024 roku zapłacimy więcej w aptece. Wzrosną ceny, a kwoty dopłat spadną. Do tego koniec refundacji leku na cukrzycę i odchudzanie.

Od 1 października 2024 roku zapłacimy więcej w aptece. Wzrosną ceny, a kwoty dopłat spadną. To również koniec refundacji leku na cukrzycę i odchudzanie. Znamy nową listę refundacyjną, która podlega aktualizacji co 2 miesiące.

Rekomendacje MSWiA i MRPiPS: Uproszczenie procedury o zasiłki dla poszkodowanych w powodzi

Wnioski o zasiłek powodziowy oraz zasiłek z pomocy społecznej będą przyjmowane zgodnie z zasadą „jednego okienka”. Minister spraw wewnętrznych oraz minister rodziny i pracy wydali wspólnie rekomendacje upraszczające procedury.

735 tys. bezpłatnych laptopów lub tabletów dla uczniów w roku 2025. Na jakich zasadach zostaną rozdysponowane?

Nowe laptopy lub tablety dla uczniów, to jeden z punktów „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji” – strategicznego dokumentu, który wyznacza ramy polityki państwa i działań dla dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach laptopy mają trafić do uczniów?  

REKLAMA

Cyfrowa rewolucja w edukacji: To już koniec papierowych podręczników i zbyt ciężkich tornistrów. Wszystkie podręczniki szkolne w wersji cyfrowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która ma uzależnić dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, od tego czy będzie on posiadał swój odpowiednik cyfrowy i to niezależnie od daty, w której to dopuszczenie do użytku nastąpiło. Cyfryzacja ma zatem objąć wszystkie podręczniki szkolne, tym samym – istotnie odciążając tornistry uczniów. Pozostaje jednak pytanie – czy podręczniki te będą dostosowane również do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami? 

Sąd: 120 tys. zł dla sąsiadów za smród z chlewni - tyle musi zapłacić pewien rolnik. Minister: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Prace w Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

REKLAMA

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

REKLAMA