REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 r. wejdą w życie zmiany w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Nowelizacja wprowadzi nie tylko obowiązkową elektronizację zamówień publicznych, ale także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (dalej: JEDZ). Zastąpi on dość obszerną dokumentację, którą do tej pory należało zgromadzić.

Najnowsza nowelizacja przepisów dotyczących zamówień publicznych wprowadza m.in. obowiązkową elektronizację zamówień publicznych. Polega ona na porzuceniu pisemnej formy komunikacji między zamawiającym a wykonawcą, na rzecz formy elektronicznej (poczta elektroniczna, sms.)

REKLAMA

Zmiany w Prawie zamówień publicznych w tym zakresie (dalej: p.z.p.) wejdą w życie w dwóch etapach. Pierwszy z etapów rozpoczął się 18 kwietnia 2017 r. i polega on na obowiązku centralnego zamawiającego korzystania ze środków elektronicznych przy kontaktach z wykonawcą.

JEDZ – czym jest i po co go wprowadzono

Nowelizacja przepisów wprowadza także Jednolity Europejski Dokument Zamówienia. Ma to na celu zmniejszenie obowiązków formalnych w zamówieniach publicznych poprzez ograniczenie potrzebnej do zgromadzenia dokumentacji.

JEDZ to oświadczenie własne wykonawcy zamówienia. Stanowi ono dowód wstępny tego, że składający je wykonawca spełnia postawione przed nim kryteria kwalifikacji i selekcji, a także, że nie podlega wykluczeniu. To oświadczenie pozwoli zastąpić, na etapie postępowania o udzielenie zamówienia, zaświadczenia wydane przez organy publiczne i osoby trzecie.

Forma

Przepisy nowelizujące zamówienia publiczne zakładają, że od 18 kwietnia 2018 r. JEDZ będzie mógł zostać złożony tylko w formie elektronicznej. Ponadto powinien zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Niedochowanie formy lub brak bezpiecznego podpisu poskutkuje nieważnością oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do 18 kwietnia 2018 r. istnieje jednak możliwość złożenia JEDZ zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej.

Kto i kiedy powinien złożyć

Pewną bardzo ważną rzecz należy zaznaczyć na samym początku. Obowiązku składania JEDZ nie ma w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość nie przekracza równowartości progów UE.

REKLAMA

W pewnych przypadkach złożenie jednego oświadczenia JEDZ może być niewystarczające. To czy konieczne jest złożenie jednego JEDZ czy kilku jest zasadniczo uzależnione od formy udziału wykonawcy w postępowaniu oraz sposobu spełniania warunków udziału w tym postępowaniu. Jeżeli wykonawca samodzielnie bierze udział w wykonaniu i nie polega na zasobach innych podmiotów, jeden JEDZ wystarczy.

Jeżeli wykonawca przystępuje do postępowania wraz z innymi wykonawcami (konsorcjum), JEDZ musi złożyć każdy z nich. W oświadczeniu powinien wskazać, że nie podlega wykluczeniu oraz, że spełnia warunki w zakresie, w którym każdy z konsorcjantów wykazuje spełnianie warunków.

W sytuacji gdy wykonawca korzysta z zasobów podmiotu trzeciego w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, musi złożyć JEDZ dotyczący tego podmiotu. W tym oświadczeniu musi wykazać, że wobec ten podmiot nie podlega wykluczenia, a także że spełnia on – w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na jego zasoby – warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji.

REKLAMA

Obowiązek złożenia JEDZ może również wystąpić w przypadku podwykonawstwa – zamawiający może zażądać JEDZ podwykonawcy. W takim wypadku główny wykonawca składa oświadczenie, w którym musi wskazać jedynie, że wobec podwykonawcy nie zachodzą przesłanki do wyłączenia.

Pomimo wprowadzenie JEDZ obowiązek złożenia zaświadczeń i niektórych innych dokumentów nie wygasa całkowicie. Wykonawca, który wygrał daną ofertę jest zobligowany do tego by złożyć aktualne na dzień złożenia oświadczenia i dokumenty potwierdzające informacje zawarte w JEDZ. Ponadto zamawiający ma prawo do zażądania na każdym etapie postępowania od wykonawcy złożenia wszelkich oświadczeń lub dokumentów, a jeśli uprzednio złożone stały się nieaktualne – do złożenia ich aktualnych wersji, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia właściwego przebiegu postępowania.

Zawartość JEDZ

Standardowy formularz oświadczenia został określony w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. JEDZ składa się z sześciu części. Pierwsza część zawiera informacje identyfikujące postępowanie i zamawiającego. W części drugiej identyfikuje się wykonawcę. Część trzecia to informacje dotyczące przesłanek wykluczenia.

W części czwartej należy odnieść się do kryteriów kwalifikacji (warunków udziału w postępowania), a części piątej do kryteriów selekcji (ograniczają one liczbę oferentów). W szóstej części natomiast znajdują się oświadczenia końcowe wykonawcy a także odpowiednie podpisy.

Podsumowując, JEDZ powinno zawierać:

  • oświadczenie wykonawcy o braku przesłanek do wyłączenia;
  • oświadczenie wykonawcy o spełnianiu kryteriów kwalifikacji;
  • oświadczenie wykonawcy o spełnianiu kryteriów selekcji;
  • określenie organu publicznego lub osoby trzeciej odpowiedzialnych za wystawienie dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia a także w stosownych przypadkach spełnianie warunków udziału i selekcji;
  • formalne oświadczenie o tym, że wykonawca na żądanie i bez zwłoki zobowiązuje się do przedstawić stosowne dokumenty;
  • informacje niezbędne w celu uzyskania przez zamawiającego dokumentów potwierdzających bezpośrednio za pomocą baz danych.

Jak widać JEDZ to dość obszerny i skomplikowany dokument. Pocieszeniem może być fakt, że dobrze wypełnione oświadczenie użyte we wcześniejszym postępowaniu, może zostać użyte w innym, jeżeli dane w nim zawarte są dalej aktualne.

Ułatwienie stanowi także to, że wykonawca nie ma obowiązku dostarczenia zamawiającemu dokumentów, które zamawiający już posiada lub ma możliwość uzyskania bezpośrednio za pomocą bezpłatnej krajowej bazy danych w dowolnym państwie członkowskim (np. krajowy rejestr zamówień).

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1020 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.)

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 500 zł miesięcznie nie tylko dla osób starszych. Jakie kryteria i orzeczenia? [zmiany 2024 i 2025]

Świadczenie uzupełniające, często nazywane jest „500 plus dla seniora” lub „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono nie tylko osobom starszym. Ponadto o przyznaniu pomocy decyduje niezdolność do samodzielnej egzystencji.

MEN i MS: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań dotyczących zaświadczeń, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi. Ich pytania dotyczyły zaświadczeń przedstawianych przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczeń rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze   

Szykują się spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

Pomoc rządu dla powodzian 2024: zasiłki, pieniądze na remont i odbudowę domów i budynków gospodarczych, pomoc rzeczowa i psychologiczna

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce w ostatnich dniach, są dostępne różne formy pomocy. Można otrzymać 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na najpilniejsze potrzeby. Na remont lub odbudowę budynku gospodarczego można dostać do 100 tys. zł, a budynku mieszkalnego – do 200 tys. zł. Przewidziane jest dodatkowe wsparcie dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. O pomoc mogą starać się również rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

Seniorzy mają prawo czuć się oszukani. Brak drugiej waloryzacji i obcięta 14. emerytura

Seniorzy czekali na na podwójną waloryzację emerytur i rent, ale się nie doczekali. Liczyli też na wyższe 14. emerytury, ale się zawiedli. Mogą więc czuć się oszukani, ponieważ wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na to, że będzie inaczej.

REKLAMA

Urlopy i zasiłki dla rodziców

Urlopy i zasiłki dla rodziców. Jakie urlopy przysługują rodzicom? Na jakie zasiłki mogą liczyć? Ile dni przysługuje rodzicom na opiekę nad dzieckiem? Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na kolejny rok?

Bezpłatna konsultacja i webinarium. Wsparcie we wdrożeniu ustawy o sygnalistach

Już 25 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nakładające na pracodawców obowiązek opracowania wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Jesteś gotowy na te zmiany? A może masz pytania dotyczące ustawy o sygnalistach? Zadbaj o zgodność z przepisami i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia.

REKLAMA