| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Zakaz noszenia noży, wyrok już na stadionie, dozór elektroniczny dla kibiców, ale także powrót alkoholu na imprezy sportowe. Takie zmiany, w związku ze zbliżającym się turniejem Euro 2012 zaproponował rząd.

Przewidziano przepis, że sąd może orzec zakaz wstępu na imprezę masową, jeśli przestępstwo zostało popełnione w związku z tą imprezą, a udział sprawcy w imprezach masowych zagraża dobrom chronionym prawem. Zakaz wstępu na imprezę masową ma obejmować wszelkie takie imprezy w Polsce oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez kadrę narodową lub polski klub sportowy poza naszym krajem.

Orzekając zakaz wstępu na imprezę masową, sąd może nakazać skazanemu – w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem – przebywanie w określonym miejscu stałego pobytu w systemie dozoru elektronicznego. Jednocześnie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, sąd może orzec, że po upływie monitorowania elektronicznego, skazany będzie podlegał obowiązkowi stawiennictwa w jednostce Policji lub w innym wskazanym miejscu w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem. Rozwiązanie to będzie stosowane wobec najbardziej agresywnych kibiców.

Zobacz: Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych?

Kolejna regulacja zakłada, że osoby, które fałszywym alarmem lub nieprawdziwą informacją spowodują interwencję służb porządkowych będą zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Taki sam wymiar będą miały kary za wandalizm, czyli np. niszczenie i uszkadzanie sieci telekomunikacyjnej oraz linii metra, kolejowej i tramwajowej.

Zaproponowano, aby wszystkie obiekty, na których prowadzone będą mecze piłki nożnej zostały wyposażone w kompatybilne elektroniczne systemy służące do: identyfikacji osób, sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i w czasie trwania meczu piłki nożnej, kontroli dostępu do określonych miejsc oraz weryfikacji informacji o zastosowanych zakazach (dotychczas obowiązek ten dotyczył wyłącznie rozgrywek Ekstraklasy).

Postanowiono, że wojewoda będzie mógł przerwać imprezę masową, jeśli dalszy jej przebieg może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób (albo mieniu), a działania podejmowane przez jej organizatora nie gwarantują bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Zobacz serwis: Postępowanie administracyjne

Założono, że przestępstwem będzie wdarcie się na teren imprezy masowej w trakcie jej trwania. Będzie za to groziła grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. W przepisach zapisano także, że kto w miejscu i czasie trwania masowej imprezy sportowej/meczu piłki nożnej działa tak, aby uniemożliwić rozpoznanie osoby – będzie zagrożony karą ograniczenia wolności albo grzywny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK