| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Aby można było mówić o odpowiedzialności karnej czyn musi być zawiniony. Oznacza to możliwość postawienia sprawcy czynu zarzutu. Kodeks rozróżnia dwa rodzaje winy- umyślność i nieumyślność.

Kodeks karny stanowi wyraźnie, że nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, któremu nie można przypisać winy w czasie czynu. Dalsze przepisy kodeksu mówią natomiast, że czyn można popełnić umyślnie bądź nieumyślnie.

Art. 9 kodeksu karnego stanowi: czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeśli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.

Z przepisu tego wynika, że przestępstwo umyślne może być popełnione w jednym z dwóch zamiarów. Po pierwsze w zamiarze bezpośrednim, gdy sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego . Po drugie w zamiarze ewentualnym, gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i na to się godzi. Często jednak przepis części szczególnej określa jasno z jakim zamiarem można popełnić dany czyn.

Jeżeli kodeks używa słów „w celu” albo „chcąc” wskazuje to, że dany czyn można popełnić tylko umyślnie w zamiarze bezpośrednim.

Natomiast gdy w części szczególnej kodeksu karnego użyte są słowa „w zamiarze” oznacza to, że czyn można popełnić zarówno w zamiarze bezpośrednim jak i ewentualnym.

Nigdy natomiast kodeks nie przewiduje, że czyn można popełnić wyłącznie w zamiarze ewentualnym.

Zobacz: Co to jest niepoczytalność

Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość taka przewidywał lub mógł przewidzieć.

Nieumyślność może mieć również dwie postacie- lekkomyślność (gdy przewidywał) lub niedbalstwo (gdy mógł przewidzieć).
Analizując czy sprawca mógł przewidzieć lub przewidywał skutek swoich działań jako wzór bierzemy przeciętnego, standardowego człowieka.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Trzeba wiedzieć, że zbrodnie można popełnić tylko umyślnie, natomiast występki umyślnie oraz nieumyślnie gdy kodeks tak stanowi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK