| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Napad na bank "Pod Orłami"

Napad na bank "Pod Orłami"

Jedną z dotychczas niewyjaśnionych zagadek PRL-u jest napad na bank pod orłami. Mimo, że te przestępstwo dokonane zostało ponad 40 lat temu to nadal nie udało się ustalić prawdopodobnych sprawców.

Napad na bank w okresie PRL wydawał się czymś nadzwyczajnym. Polska w tym czasie była państwem policyjnym. Nic nie mogło się bowiem wydarzyć bez wiedzy (a może nawet zgody) Służby Bezpieczeństwa i organów ścigania.

Jeden bank, jeden napad

Jedyny, bodajże napad na bank, w okresie Polski Ludowej miał miejsce 22 grudnia 1964 r. Cała wydarzenie rozegrało się w samym centrum Warszawy przy ul. Jasnej w okolicach budynku „Pod Orłami”.

Zobacz: Powód cywilny w postępowaniu karnym

Około godz. 18.30 pod budynek przy ul. Jasnej podjechał samochód marki Warszawa. W samochodzie znajdowali się kasjerka z pobliskiego Centralnego Domu Towarowego oraz dwaj wartownicy. Gdy cała trójka wysiadła z samochodu na miejscu nagle pojawił się tajemniczy mężczyzna. Najpierw niby przypadkiem wpadł na jednego z wartowników następnie wyciągnął pistolet i oddał w jego kierunku strzał. Zabrał strażnikowi worek i zaczął uciekać w kierunku dzisiejszej ul. Zgody.

W tym samym czasie drugi mężczyzna oddał bez ostrzeżenia strzały do drugiego wartownika. Następnie obaj mężczyźni uciekli ulicą Moniuszki. Zrabowane pieniądze (ok. 1 300 000 zł) złodzieje przekazali trzeciemu wspólnikowi. Ten natomiast uciekł dalej samochodem.

Nie wyjaśnione

Napad na bank na ul. Jasnej był największą kradzieżą w PRL-u. Był też bardzo spektakularny. Ówczesnym organom ścigania nigdy nie udało się jednak ustalić kto był jego sprawcą. Hipotez na ten temat jest wiele. Jedna z nich mówi, że w napad byli zamieszani pracownicy Służby Bezpieczeństwa. Ich udział miał zapewnić nierozwiązanie zagadki. Znali oni bowiem procedury panujące w resorcie i wiedzieli jakie czynności śledcze są podejmowane.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Napad na bank na ul. Jasnej był największą kradzieżą w PRL-u.
Napad na bank na ul. Jasnej był największą kradzieżą w PRL-u.

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »