| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jak skazują polskie sądy?

Jak skazują polskie sądy?

Jak polskie sądy skazywały na przestrzeżeni ostatnich 68 lat i jak w tym czasie kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce? Powstało pierwsze opracowanie prezentujące dane statystyczne o osobach skazanych obejmujące tak długi okres czasu.

Publikacja przygotowana przez Wydział Statystycznej Informacji Zarządczej Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich MS została podzielona na trzy części, ze względu na obowiązujące w danym okresie przepisy karne. Część pierwsza obejmuje lata 1946 – 1969, czyli okres obowiązywania Kodeksu karnego z 1932 roku. Część druga zawiera dane od roku 1970 do 31 sierpnia 1998 r., kiedy moc prawną miał Kodeks karny z 1969 roku. Natomiast część trzecia uwzględnia przedział czasowy od 1 września 1998 r. do 2014 r., kiedy obowiązywał Kodeks karny z 1997 roku.

W każdej z trzech części zaprezentowano dane statystyczne dotyczące prawomocnych skazań osób dorosłych według rodzaju orzeczonej kary oraz według kwalifikacji prawnej Kodeksów karnych i ustaw szczególnych. Ponadto pokazano jak na przestrzeni lat kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Najstarsze zbiory będące w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości datowane są na rok 1946 i mimo, że dane te były zbierane od bardzo dawna, a w tym czasie wielokrotnie zmieniała się struktura organizacyjna resortu, to zakres danych był i jest jednolity. Obejmują one liczbę osób skazanych według kwalifikacji prawnej czynu, rodzaju i wymiaru orzeczonej kary, płci i wieku sprawców czynów, miejsca popełnienia przestępstwa w podziale na miasto, wieś, województwo, a także prezentują wiele innych korelacji.

Informacje prezentowane w niniejszej publikacji są jedynie częścią zbieranych, gromadzonych i przetwarzanych danych z tego zakresu. Część z nich jest publikowana na portalu internetowym – Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości http://isws.ms.gov.pl.

Forma elektroniczna publikacji jest dostępna tutaj:

http://isws.ms.gov.pl/pl/baza-statystyczna/publikacje/download,2779,3.html

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK