| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Co grozi za przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków?

Co grozi za przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków?

Zgodnie z art.62ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani w razie popełnienia przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków Sąd wymierza sprawcy karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Od czego uzależniona jest wysokość kary?

propozycji  co do kary i środków karnych ze strony oskarżonego i jego obrońcy. Z doświadczenia zdobytego podczas orzekania jako sędzia wydziału karnego wiem, że przy przestępstwie posiadania znacznej ilości narkotyków  jest niezwykle trudno przekonać sędziego do wymierzenia kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Postawieni w stan oskarżenia posiadacze znacznej ilości narkotyków są cieszą się bowiem złą opinią handlarze narkotyków złapanych jedynie na ich posiadaniu. Jest zatem nie lada sztuką przekonać sędziego by w tym przypadku odstąpił od wymierzenia kary bezwzględnego pozbawienia wolności. By ten cel osiągnąć oskarżony lub jego obrońca powinni za proponować czasami nawet dolegliwe dla oskarżonego środki karne, które zrekompensują w oczach sędziego i prokuratora uzyskane dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności.  Takie działanie oskarżonego lub jego obrońcy przypominają czasem negocjacje warunków skazania z Prokuratorem i Sędzią, np. we wniosku o dobrowolne poddanie karze.  Wśród środków karnych, które oskarżony może zaproponować można dla przykładu wskazać obowiązek podjęcia terapii dla osób uzależnionych od narkotyków, dozór kuratora, obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na cel społeczny związany z zapobieganiem narkomanii, grzywna. Wszystkie te środki karne można proponować, można w tym zakresie prowadzić negocjacje na Sali sądowej w jednym celu: by uchronić oskarżonego przez karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Jak  widać wiele zależy tu od doświadczenia zawodowego, znajomości przepisów prawa oraz zdolności negocjacji  obrońcy oskarżonego.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK