| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna po mężu

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wdowa, która ponownie zawarła związek małżeński może ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym pierwszym mężu.

Wdowa taka nabędzie prawo do renty rodzinnej po spełnieniu wymaganych warunków, a więc jeżeli :

  • w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania wyżej określonych dzieci.

Ponadto warunkiem do przyznania renty rodzinnej dla wdowy jest również stwierdzenie, że w chwili śmierci męża pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej. Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest oświadczenie wdowy o zachowaniu jednej z więzi: duchowej, materialnej lub fizycznej.

Jeżeli natomiast wdowa ma już ustalone prawo do renty rodzinnej i ponownie wychodzi za mąż również w takim przypadku nie traci prawa do renty rodzinnej. Wyjątek stanowi wdowa mająca przed dniem 1.01.1999 r. ustalone prawo do górniczej renty rodzinnej bez względu na wiek.

Podstawa prawna: Art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »