| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Opodatkowanie starych spadków

Opodatkowanie starych spadków

Podatek od spadków i darowizn ma to do siebie, że co do zasady się nie przedawnia. Spadek po osobie zmarłej przed laty – zostaje opodatkowany po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku… tylko jaki podatek i jakie ulgi będą przysługiwać?

Co do zasady do spadków i darowizn stosuje się przepisy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego (o czym później). Jednak w przypadku przepisu art. 4a ustawy (zupełne zwolnienie) zastosowanie mają przepisy intertemporalne ustawy nowelizującej. Stanowiły one, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy (nowelizującej), stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (ustawa weszła w życie 1 stycznia 2007r.).
W tym miejscu należy omówić kwestię nabycia spadku- zgodnie z kodeksem cywilnym nabycie spadku nie ma nic wspólnego z kwestią postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku. Art. 925 kc stanowi bowiem, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że chwilą decydującą o objęciu danego spadku zwolnieniem zupełnym- jest data śmierci spadkodawcy.

Jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007r. nie ma zastosowania zupełne zwolnienie dla najbliższej rodziny- niezależnie od tego kiedy przeprowadzono postępowanie spadkowe.

Stan faktyczny
Jan Kowalski zmarł w 1984 roku. Rodzina postanowiła przeprowadzić postępowanie spadkowe dopiero w 2008 roku – z uwagi na chęć sprzedania nieruchomości wchodzącej w skład masy spadku. Jaki podatek będą musieli zapłacić i wg jakich stawek, jakie przysługują im zwolnienia ?

Jak to było przedstawione w poprzednim akapicie – rodzinie nie przysługuje zupełne zwolnienie od podatku od spadków i darowizn (z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Zastosowanie będą miały jednak pozostałe przepisy ustawy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego (w tym przypadku – uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku). Jest to o tyle istotne- że przepisy obowiązujące w dniu otwarcia spadku (nabycia) były dużo bardziej restrykcyjne niż obecnie (zdecydowanie wyższe stawki podatku).
Co ważne- w zakresie nieruchomości rodzina może skorzystać ze zwolnienia z art. 16 ustawy („ulga mieszkaniowa”)- zakładając, że spełnia zawarte w niej przesłanki.

Podsumowując- Stare spadki (niezależnie kiedy były otwarte) – opodatkowane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w momencie powstania obowiązku podatkowego (stwierdzenia nabycia spadku)- poza ulgami i zwolnieniami, które weszły w życie 1 stycznia 2007r. Wymiar podatku zostaje określony przez urząd skarbowy po złożeniu zeznania podatkowego na druku SD-3.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK