| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Jak można przyjąć spadek

Jak można przyjąć spadek

Spadkobierca ma 3 możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, lub spadek odrzucić. W niniejszym tekście porównam czym różni się przyjęcia spadku wprost, od przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie – wiadomości ogólne

Spadkobranie nie jest co do zasady automatyczne. Owszem, spadkobierca staje się nim w momencie śmierci spadkodawcy. Może jednak zadecydować o tym w jaki sposób i czy w ogóle przyjąć spadek. Ma to istotne znaczenie w przypadku dużych długów spadkodawcy.

Przyjęcie spadku stanowi oświadczenie woli spadkobiercy, które można złożyć przed sądem (trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku) oraz przed notariuszem. Termin i warunki zostaną szczegółowo opisane w dalszej części tekstu.

1. Przyjęcie wprost.

Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń- w szczególności bez ograniczenia długów spadkowych.

Przyjęcie wprost, oznacza że spadkobierca (spadkobiercy) odpowiadają za wszystkie długi spadkowe i to cały swoim majątkiem. Oznacza to, że jeśli długi spadkodawcy przekraczają wartość spadku – spadkobierca musi je spłacać.

Zmarły Stanisław Kowalski pozostawił po sobie nieliczne aktywa i bardzo pokaźne długi. Wartość przedmiotów spadku wyniosła 10.000 zł, pozostała część majątku była systematycznie przejmowana przez wierzycieli. Jego zadłużenie na dzień śmierci wyniosło 100.000 zł. Pozostawił dwóch synów – jedynych spadkobierców. Synowie przyjęli spadek wprost. Oznacza to dla nich, że muszą wspólnie spłacić wszystkie długi ich ojca – wierzyciele mogą domagać się spłaty całości od każdego z nich.

Zobacz: Wszystko o odrzuceniu spadku

2. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Pod tą „niefrasobliwą” nazwą, odnajdujemy bardzo istotne uprawnienie spadkobiercy. W sposób znaczący ogranicza ono jego odpowiedzialność za długi spadkowe.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wysokości wartości spadku. Oznacza to że spadkobierca nie odda wierzycielom spadkodawcy więcej, niż otrzymał z tytułu dziedziczenia.

Zmarły Stanisław Kowalski pozostawił po sobie nieliczne aktywa i bardzo pokaźne długi. Wartość przedmiotów spadku wyniosła 10.000 zł, pozostała część majątku była systematycznie przejmowana przez wierzycieli. Jego zadłużenie na dzień śmierci wyniosło 100.000 zł. Pozostawił dwóch synów – jedynych spadkobierców Synowie przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Zważywszy na wartość przysporzenia – 10.000 zł – tylko do takiej wysokości odpowiadają przed wierzycielami swojego ojca.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »