| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Określenie ceny jest jednym z podstawowych obowiązków stron przy sporządzaniu umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Ustalenie ceny

Określenie ceny jest zatem istotne dla określenia danej umowy jako umowy sprzedaży. W przypadku, gdy treść umowy nie będzie dawała możliwości ustalenia ceny, wtedy też taka umowa sprzedaży będzie nieważna.

Nie oznacza to jednak, że cena musi być podana konkretnie już w samej umowie. Przepisy Kodeksu cywilnego dają bowiem stronom swobodę sposobu określenia ceny. W samej treści strony nie muszą bowiem podawać konkretnej sumy pieniężnej, a jedynie ograniczyć do wskazania podstaw jej ustalenia w przyszłości. Przy czym podstawy ustalenia mogą istnieć w chwili zawarcia lub dopiero powstać w przyszłości (art. 536 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Cena może być określona za pomocą określonych klauzul: „według ceny giełdowej”, „według ceny rynkowej”. Ważne jest jednak wskazanie czasu i miejsca ustalenia ceny zgodnie z powyższymi klauzulami. Ceny rynkowe, jak i giełdowe ulegają wahaniom, mogą być również odmienne na różnych rynkach.

W sytuacji, gdy brak jest w umowie postanowienia wyraźnie określającego cenę lub wskazującego podstawy do jej ustalenia w przyszłości, wtedy też ostatecznie można ustalić ją, jeżeli z okoliczności towarzyszących zawarciu umowy można wywnioskować, iż strony umówiły się na cenę przyjęta w stosunkach danego rodzaju.

Wymagalność roszczenia o cenę

Oprócz samego określenia ceny ważne jest również określenie wymagalności samego roszczenia o zapłatę ceny.

Wymagalność to prawna możliwość żądania zaspokojenia przysługującej wierzytelności (w tym wypadku ceny).

Co do zasady, jeżeli w treści umowy nie znalazły się żadne inne postanowienia, roszczenie o zapłatę ceny staje się wymagalne z chwilą spełnienia przez sprzedawcę świadczenia niepieniężnego (czyli wydanie przedmiotu sprzedaży). W treści umowy możliwe jest oznaczenie zarówno wcześniejszego, jak i późniejszego terminu. 

Zobacz również: Jakie uprawnienia przysługują z tytułu rękojmi za wady fizyczne?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK