REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Rękojmia służy dochodzeniu praw w przypadku wad sprzedanej rzeczy.
Rękojmia służy dochodzeniu praw w przypadku wad sprzedanej rzeczy.

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze do umowy sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy konsumenckie. W takich sytuacjach inne są uprawnienia kupującego przy zaistnieniu wady kupionej rzeczy. Chodzi o rękojmie za wady fizyczne rzeczy.

W zależności od tego, czy do umowy sprzedaży będziemy stosować przepisy Kodeksu cywilnego, czy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, inaczej będą wyglądały uprawnienia kupującego w sytuacji zaistnienia wad zakupionej rzeczy.

REKLAMA

Przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej stosuje się jedynie wtedy, gdy jedną stroną transakcji jest konsument (osoba fizyczna kupująca w celach niezwiązanych ze swoją zawodową działalnością), a sprzedawcą jest przedsiębiorca. Sama zaś umowa mieści się w zakresie prowadzonej przez niego działalności.

Jeżeli zatem kupujesz rzecz od osoby prywatnej, nie będziesz konsumentem. Ma to znaczenie również przy kupowaniu przez Internet, gdyż w takiej sytuacji nie przysługuje tobie tzw. prawo do namysłu, czyli możliwość odstąpienia od umowy w określonym terminie, bez konieczności podawania przyczyn.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wyłączenie rękojmi

W przypadku zastosowania przepisów Kodeksu cywilnego, przy zaistnieniu wad zakupionej rzeczy kupującemu będą przysługiwały roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne lub prawne rzeczy. Zakres tych uprawnień będzie jednak w dużej mierze zależał od treści samej umowy. W odróżnieniu od uprawnień konsumenta, których wyłączyć nie można, uprawnienia z tytułu rękojmi mogą być ograniczone, rozszerzone lub nawet wyłączone (art. 558 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy tym wyłączenie lub ograniczenie jest bezskuteczne jeżeli sprzedawca podstępnie zataił wadę przed kupującym.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Uprawnienia z ustawy

Jeżeli jednak umowa nie zawiera w tej mierze własnych postanowień, kupującemu będą przysługiwały uprawnienia wynikające z ustawy. Zgodnie z nimi będzie on mógł odstąpić od umowy od razu w przypadku stwierdzenia wad (przy sprzedaży konsumenckiej trzeba najpierw bezskutecznie zażądać naprawy lub wymiany towaru). Kupujący nie będzie mógł jednak odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie usunie wady lub wymieni towar.

Tak jak przy sprzedaży konsumenckiej odstąpienie od umowy nie jest możliwe jeżeli wady są nieistotne.

Oprócz odstąpienia kupujący może również domagać się obniżenia ceny (przy sprzedaży konsumenckiej trzeba najpierw bezskutecznie zażądać naprawy lub wymiany towaru).

W zależności od tego, czy przedmiotem sprzedaży jest rzecz oznaczona co do gatunku, czy co do tożsamości kupujący będzie mógł również domagać się odpowiednio wymiany lub naprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA