| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży

Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży

Umowa kontraktacji to dwustronne porozumienie zawierane pomiędzy producentem rolnym a kontraktującym. Jej przedmiotem jest wyprodukowanie i dostarczenie produktów rolnych. Jakie są zatem różnice pomiędzy uregulowanymi na gruncie kodeksu cywilnego umowami: kontraktacją a sprzedażą?

Niewykonanie zobowiązania a kary umowne

Wzorcowe umowy kontraktacyjne zawierają klauzule dyscyplinujące prawidłowe wykonanie umów. Takimi klauzulami są postanowienia o karach umownych albo zobowiązujące producenta do zawiadomienia kontraktującego o stanie plantacji lub hodowli, kiedy powstają zagrożenia bądź szkody powodujące niemożność wykonania umów. Klauzule takie zamieszcza się w celu podjęcia kroków w kierunku zwalczania zagrożeń i ustalenia ich wpływu na rozmiary kontraktacji. Jeżeli zostały one zamieszczone w treści umowy, przepis art. 623 kc reguluje skutki prawne na wypadek zawinionego uchylenia się producenta w razie niedopełnienia tego obowiązku. Producent pragnąc zwolnić się od obowiązku świadczenia kary umownej musi wykazać, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności przez niego niezawinionych, a więc na nim spoczywa ciężar dowodu w tym zakresie. Aby producent mógł się skutecznie zwolnić od kary umownej, w warunkach gdy nałożono na niego w umowie obowiązek powiadomienia o przeszkodach w wykonaniu umowy, powinien posłużyć się dowodem, np. ze wspólnie przeprowadzonej kontroli procesu produkcji. Jeżeli producent w sposób zawiniony zaniecha wykonania powiadomienia, nie będzie mógł się powołać na te okoliczności (przeszkody).

Ostrożnie z zapisem na sąd polubowny

Podpisując umowy kontraktacji warto zwrócić uwagę na zapis umieszczany zazwyczaj na końcu umowy, a dotyczący poddania rozstrzyganiu sporów pod sąd polubowny. Oznacza on nie mniej ni więcej, że w razie sporu na tle wykonania umowy producent traci możliwość rozpoznania sprawy przez sąd powszechny (państwowy) na rzecz bliżej nieokreślonego sądu eksperckiego, koleżeńskiego. Należy bezwzględnie unikać tego typu zapisu.

Ochrona prawna dla rolników i agroturystyki

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Polecamy artykuły

Ekspert:

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży/ Fot. Fotolia
Umowa kontraktacji a umowa sprzedaży/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK