reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Jak napisać umowę?

Napisanie umowy sprzedaży nie jest, wbrew pozorom, rzeczą skomplikowaną. Z prawnego punktu widzenia takie samo znaczenie będzie miała umowa opracowana przez kancelarię prawną, jak i przez prywatną osobę. Nie ma również znaczenia, czy w jej treści będziemy posługiwać się prawniczymi sformułowaniami.

Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania?

Należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, których nie wolno nam pominąć. Minimalna treść umowy powinna bez wątpliwości odpowiadać na pytania:

  • kto?
  • co?
  • za ile?

Kiedy i kto?

Pierwszą rzeczą od jakiej powinniśmy określić w umowie jest data i miejsce jej zawarcia.

Zobacz: Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych?

Drugą kolejną, lecz nie mniej ważną, czynnością będzie dokładne określenie stron. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość późniejszego dochodzenia naszych roszczeń. Tylko dzięki dokładnemu określeniu kogo ta umowa dotyczy, możemy później kierować konkretne roszczenia (np. o wydanie rzeczy, zapłacenie ceny) do danej osoby.

Samo określenie imienia i nazwiska często nie będzie tutaj wystarczające. Określenie strony umowy tylko przez określenie „Jan Kowalski” wcale nie będzie wskazywało o którego Jana Kowalskiego chodzi. Należy zatem podać jeszcze takie cechy, które bez wątpliwości indywidualizują strony umowy. Dobrym pomysłem jest podawanie w umowie numeru PESEL.

Umowa powinna wyraźnie określać jakie osoby obowiązuje. Należy podać takie dane, które bez wątpliwości pozwolą na identyfikację stron umowy. Samo imię i nazwisko może być niewystarczające.\

Zobacz: Kiedy sprzedaż jest konsumencka?

Co?

Pisząc umowę należy zadbać o to, by jej treść nie budziła wątpliwości. Dlatego też jedną z istotniejszych rzeczy, jakie powinny znaleźć się w jej treści jest dokładne określenie przedmiotu sprzedaży. Na naszą umowę powinnyśmy spojrzeć z punktu widzenia osoby trzeciej (np. sądu). Jeżeli chcemy wyegzekwować jej zapisy, to z jej treści musi wynikać od kogo tego możemy się domagać, jak również to czego możemy się domagać.

W treści samej umowy nie wystarczy zatem proste stwierdzenie, że przedmiotem sprzedaży jest „samochód sprzedającego”. Należy ponadto dokładnie określić ów przedmiot także w sposób, który pozwoli na jego zindywidualizowanie.

W przypadku samochodu warto zatem podać markę, datę produkcji, numer silnika.

Za ile?

Umowa sprzedaży nie będzie umową sprzedaży, jeżeli nie wskażemy w jej treści, że chodzi o … sprzedaż. Stwierdzenie o tyle banalne, co istotne z punktu widzenia poprawności treści umowy.

Jednym z obowiązków jest zatem także podanie ceny lub też wskazanie podstaw do jej określenia w przyszłości.

Umowa sprzedaży musi zawierać w swej treści klauzulę dotyczącą ceny. Inaczej nie będzie to umowa sprzedaży.

Podpisy

Zawierając umowę nie należy zapomnieć o podpisach obydwu stron.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama