| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Jak napisać umowę?

Napisanie umowy sprzedaży nie jest, wbrew pozorom, rzeczą skomplikowaną. Z prawnego punktu widzenia takie samo znaczenie będzie miała umowa opracowana przez kancelarię prawną, jak i przez prywatną osobę. Nie ma również znaczenia, czy w jej treści będziemy posługiwać się prawniczymi sformułowaniami.

Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania?

Należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, których nie wolno nam pominąć. Minimalna treść umowy powinna bez wątpliwości odpowiadać na pytania:

  • kto?
  • co?
  • za ile?

Kiedy i kto?

Pierwszą rzeczą od jakiej powinniśmy określić w umowie jest data i miejsce jej zawarcia.

Zobacz: Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych?

Drugą kolejną, lecz nie mniej ważną, czynnością będzie dokładne określenie stron. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość późniejszego dochodzenia naszych roszczeń. Tylko dzięki dokładnemu określeniu kogo ta umowa dotyczy, możemy później kierować konkretne roszczenia (np. o wydanie rzeczy, zapłacenie ceny) do danej osoby.

Samo określenie imienia i nazwiska często nie będzie tutaj wystarczające. Określenie strony umowy tylko przez określenie „Jan Kowalski” wcale nie będzie wskazywało o którego Jana Kowalskiego chodzi. Należy zatem podać jeszcze takie cechy, które bez wątpliwości indywidualizują strony umowy. Dobrym pomysłem jest podawanie w umowie numeru PESEL.

Umowa powinna wyraźnie określać jakie osoby obowiązuje. Należy podać takie dane, które bez wątpliwości pozwolą na identyfikację stron umowy. Samo imię i nazwisko może być niewystarczające.\

Zobacz: Kiedy sprzedaż jest konsumencka?

Co?

Pisząc umowę należy zadbać o to, by jej treść nie budziła wątpliwości. Dlatego też jedną z istotniejszych rzeczy, jakie powinny znaleźć się w jej treści jest dokładne określenie przedmiotu sprzedaży. Na naszą umowę powinnyśmy spojrzeć z punktu widzenia osoby trzeciej (np. sądu). Jeżeli chcemy wyegzekwować jej zapisy, to z jej treści musi wynikać od kogo tego możemy się domagać, jak również to czego możemy się domagać.

W treści samej umowy nie wystarczy zatem proste stwierdzenie, że przedmiotem sprzedaży jest „samochód sprzedającego”. Należy ponadto dokładnie określić ów przedmiot także w sposób, który pozwoli na jego zindywidualizowanie.

W przypadku samochodu warto zatem podać markę, datę produkcji, numer silnika.

Za ile?

Umowa sprzedaży nie będzie umową sprzedaży, jeżeli nie wskażemy w jej treści, że chodzi o … sprzedaż. Stwierdzenie o tyle banalne, co istotne z punktu widzenia poprawności treści umowy.

Jednym z obowiązków jest zatem także podanie ceny lub też wskazanie podstaw do jej określenia w przyszłości.

Umowa sprzedaży musi zawierać w swej treści klauzulę dotyczącą ceny. Inaczej nie będzie to umowa sprzedaży.

Podpisy

Zawierając umowę nie należy zapomnieć o podpisach obydwu stron.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »