| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa kontraktacji (cz. 1)

Umowa kontraktacji (cz. 1)

Umowa kontraktacji jest szczególnym typem umowy wykorzystywanym w rolnictwie. Przedmiotem umowy kontraktacji jest oznaczona ilość produktów rolnych.

Umowa kontraktacji

Umowa kontraktacji jest wykorzystywana w rolnictwie. Przez kontraktację producent rolny zobowiązuj się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić świadczenia dodatkowe jeżeli są przewidziane.

Przedmiotem umowy jest co do zasady świadczenie przyszłe. Przy zawarciu umowy nie ma jeszcze gotowego produktu. Produkt (rolny) ma dopiero powstać celem wykonania umowy. Stąd też umowa kontraktacji jest konstrukcyjnie dostosowana do realiów panujących w rolnictwie.

Zobacz: Umowa kontraktacji - WZÓR

Charakterystykę tej umowy łatwo prześledzić na konkretnej sytuacji. Przykładowo przedsiębiorstwo cukrownicze, chcą zapewnić sobie dostawę surowca (buraka cukrowego) zawiera umowę ze spółdzielnią rolniczą, która dysponuje odpowiednią powierzchnią rolną. Z punktu widzenia cukrowni dzięki umowie będzie ona miała zapewnioną dostawę surowca, który zaspokoi sporą część zapotrzebowania. Z drugiej strony, dla spółdzielni rolnej, poświęcenie całego swojego areału będzie ekonomicznie uzasadnione z uwagi na fakt zapewnienia sobie na podstawie umowy zbytu całej produkcji.

Umowa zostanie podpisana jeszcze przed czasem zasiewu, dzięki czemu strony będą mogły swobodnie ustalić ilość kontraktowanego produktu. Strony mogą w umowie ustalić od razu cenę produktu, mogą jednak wskazać także jedynie podstawy jej ustalenia w przyszłości. Daje to stronom swobodę reakcji na wydarzenia rynkowe.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Świadczenia dodatkowe

Cechą charakterystyczną umowy kontraktacji są świadczenia dodatkowe, które zamawiający ma obowiązek spełnić na rzecz producenta. W zamiarze ma to ułatwić producentowi wykonanie umowy. Mogą one wynikać z samej umowy lub także z przepisów szczególnych. Ich przykładowy katalog zawiera art. 615 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z jego treścią świadczenia dodatkowe mogą polegać na:

1) zapewnieniu producentowi możności nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej;

2) pomocy agrotechnicznej i zootechnicznej;

3) premiach pieniężnych;

4) premiach rzeczowych.

W przypadku umowy kontraktacji między cukrownią a rolnikiem świadczeniami dodatkowymi mogą być premie pieniężne lub rzeczowe (np. sprzęt), wsparcie przy zakupie środków potrzebny do zasiewu.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK