| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Umowa o świadczenie przez osobę trzecią

Umowa o świadczenie przez osobę trzecią

Nie tak rzadko zdarzają się sytuacje gdy dwa podmioty zawierają umowę przy czym świadczenie ma spełnić osoba trzecia. W takim wypadku mówimy o umowie o świadczenie przez osobę trzecią.  

Definicja

Jeżeli w umowie zastrzeżono, że osoba trzecia zaciągnie określone zobowiązanie albo spełni określone świadczenie, ten, kto takie przyrzeczenie uczynił, odpowiedzialny jest za szkodę, którą druga strona ponosi przez to, że osoba trzecia odmówiła zaciągnięcia zobowiązania albo nie spełniła świadczenia.

Co to jest umowa o świadczenie przez osobę trzecią najlepiej zobrazować przykładem . Pozwoli on zrozumieć sens tej instytucji.

Jerzy E. zawarł umowę z biurem podróży S w Opolu. Zgodnie z tą umową zarezerwował sobie miejsce w hotelu w Istambule. W tym wypadku stronami umowy jest Jerzy E. i biuro podróży S. natomiast osobą świadczącą jest usługę jest hotel K. w Istambule.

Umowa z biurem podróży jest klasycznym przykładem umowy o świadczenie przez osobę trzecią.

Odpowiedzialność za osobę trzecią

Jeżeli w umowie zastrzeżono, że osoba trzecia zaciągnie zobowiązanie albo spełni określone świadczenie ten kto takie przyrzeczenie uczynił odpowiedzialny jest za osobę trzecią.

POBIERZ: Wzory umów

Tak więc gdy osoba trzecia nie spełnia swojego zobowiązania wtedy jedna ze stron umowy ponosi za to odpowiedzialność. Ważne jest jednak żeby podmiot, który miał otrzymać świadczenie poniósł szkodę na skutek nie wykonania zobowiązania.

Szkoda jak zawsze w prawie cywilny to rzeczywiście poniesione straty oraz korzyści, które mogłoby się osiągnąć gdyby szkody nie wyrządzono.

Jerzy E pojechał do Istambułu do hotelu K. okazało się, że w hotelu nie ma miejsc. Jednakże zobowiązanym do odszkodowania względem Jerzego E. będzie biuro podróży S. które miało zarezerwować miejsce w hotelu.

Kiedy nie odpowiada się za osobę trzecią

Od odpowiedzialności za osobę trzecią można się zwolnić. Nie zawsze będzie się zatem pokrywać szkody powstałe przez nie wykonanie zobowiązania przez osobę trzecią. Osoba zobowiązana do pokrycia szkody może bowiem sama świadczenie spełnić lub zaciągnąć zobowiązanie. W takim wypadku nie będzie ona odpowiadać wobec swojego kontrahenta.

Jerzy E. pojechał do Istambułu gdzie okazało się, że nie mam miejsc w hotelu K. Biuro podróży S. z Opola, które zobowiązało się zarezerwować miejsce w hotelu może się zwolnić od odpowiedzialności znajdując nowy hotel tej samej klasy co K. i zapewniając w nim miejsce Jerzemu E.

Podsumowanie

Warto zapamiętać, że gdy osoba trzecia nie wykonuje swojego świadczenia to nie do niej występuje się o odszkodowanie. Odszkodowania zawsze należy się domagać od podmiotu z którym podpisywało się umowę.


Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega umowa o świadczenie przez osobę trzecią?
Na czym polega umowa o świadczenie przez osobę trzecią?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK