| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jaka kara za paserstwo

Jaka kara za paserstwo

Karalność paserstwa ustanawia przepis art. 122 Kodeksu wykroczeń. Ustawodawca wyróżnia w nim dwie formy paserstwa: umyślne oraz nieumyślne, za które przewiduje zróżnicowane rodzaje kar. Należy podkreślić, że karalna jest nie tylko forma sprawcza tych czynów, czyli samo paserstwo, ale również usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo.

Istotą rozróżniającą ten typ wykroczenia od umyślnego jest to, że w tym przypadku sprawca nie działa z premedytacją, pełną świadomością  co do przestępczego pochodzenia rzeczy, ale działa w takich okolicznościach, gdzie powinien i mógł się domyślić prawdziwego pochodzenia rzeczy.

Tę powinność właściwego rozeznania stanu rzeczy rozpatruje się w stosunku do modelowego wzorca, czyli porównuje się czy przysłowiowy „Kowalski” jako przeciętny obywatel podjąłby wątpliwość co do pochodzenia rzeczy.

W kontekście danego czynu rozpatrywane są również indywidualne cechy osobowe sprawcy, bo w pewnych sytuacjach życiowych można mieć inne oczekiwania w stosunku do osoby z wyższym wykształceniem niż do osoby po szkole zawodowej.

Wskazane okoliczności, które powinny wzbudzić czujność danej osoby to takie okoliczności jak nietypowe miejsce transakcji (np. sprzedaż telefonu w bramie na odludziu w nocy), ewidentnie zaniżona cena produktu, osobowość sprzedawcy (fakt, iż ktoś wie, iż ogólnie sprzedawca jest lub był złodziejem), kupowanie przedmiotu bez dokumentów, które standardowo powinny być wydane.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK