REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kindergeld dla pracujących mobilnie

Beata Kielar-Tammert
Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.
Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi./Fot. Shutterstock
Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia rodzinne takie jak Kindergeld to interesujący temat w związku ze swobodą świadczenia usług na całym terytorium UE, EWG i Szwajcarii. Chodzi wszakże o zasadę wędrujących za pracownikiem świadczeń, które przysługują mu z racji zatrudnienia, zamieszkania oraz obowiązku podatkowego.

Dzisiejszy artykuł chciałabym oprzeć o konkretny casus. Zwróciła się do mnie pewna rodzina.

REKLAMA

Państwo S. od wielu lat mieszkają w Niemczech. Tam wychowali swoje dzieci, które obecnie studiują w tym kraju i zgodnie z ustawodawstwem niemieckim przysługuje im pod pewnymi warunkami zasiłek rodzinny zwany w Niemczech KINDERGELD. Państwo S. wynajmują w Niemczech mieszkanie, w którym mieszkają wraz z córkami. Sami zatrudnieni są w Polsce i tu płacą swoje podatki. Są pracownikami mobilnymi w tym sensie, że swoją pracę wykonują z różnych miejsc w obrębie Unii Europejskiej. Ze względu na pracę zdalną, większość czasu spędzają w domu w Niemczech. Świadczenie to jest znane moim klientom od dawna. Korzystali z niego jeszcze przed okresem spornym czyli rokiem 2019, od którego zakwestionowano wypłatę środków na dzieci. Po dwóch latach wymiany korespondencji z niemiecką kasą odpowiedzialną za wypłatę świadczeń rodzinnych (Familienkasse), dostarczeniu przez rodzinę szeregu dokumentów mających za zadanie potwierdzić okoliczności uzasadniające prawo do KINDERGELD, Państwo S. otrzymali negatywną decyzję. Wynikało z niej, iż pomimo doręczonej umowy najmu, opłat za czynsz i media a także zaświadczeń pracodawcy o mobilności w zakresie stosunku pracy oraz szeregu innych jeszcze dokumentów, zdaniem Familienkasse Państwo S. nie potwierdzili dostatecznie swojego miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech, wobec czego świadczenie rodzinne z niemieckiej kasy się im nie należy.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

O co chodzi z tym zamieszkaniem?

W zakresie spraw transgranicznych w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok C-611/10 i C-612/10) Familienkasse, podobnie zresztą jak i inne organy w krajach UE odpowiedzialne za wypłatę świadczeń rodzinnych, winny zbadać czy osoba wnioskująca o świadczenie posiada do niego prawo.

Zgodnie z art. 62 niemieckiej ustawy podatkowej (zwanej dalej EstG), uprawnionymi do pobierania świadczeń rodzinnych w Niemczech są osoby, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1/ posiadają miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech lub

2/ bez miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Niemczech

a) podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu lub

b) są traktowani jako podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

REKLAMA

Zgodnie z § 8 Abgabenordnung (niemieckiej ordynacji podatkowej zwanej dalej AO) osoba ma miejsce zamieszkania w miejscu, w którym posiada mieszkanie w okolicznościach, które wskazują, że będzie je utrzymywać i użytkować. Pojęcie mieszkania zakłada, posiadanie pomieszczeń przystosowanych do długoterminowego zamieszkania, w których osoba będzie mogła faktycznie dysponować tym mieszkaniem w sposób regularny a nie w celach odwiedzin czy innych celach rekreacyjnych. Jako dowód w sprawie posłużyć mogą umowy najmu mieszkania, zaświadczenie od wynajmującego potwierdzające zamieszkanie w danym lokalu, potwierdzenia przelewów regularnych opłat za media czy opłat za czynsz najmu. O miejscu zamieszkania mówimy wtedy, gdy mieszkanie jest dostępne do użytku przez cały czas. Powinno ono być używane z pewną regularnością.

W przytoczonym przypadku Familienkasse uznała, że wnioskujący mobilny pracownik nie dostarczył dowodów na regularne korzystanie z mieszkania a nadto, że utrzymuje on inne jeszcze miejsce zamieszkania w Polsce, co wynika z przedstawionych umów o pracę, w których wpisano adres zamieszkania w Polsce. Organ uznał, że ponadto wnioskodawca jest zatrudniony w Polsce a to z kolei świadczy o tym, że przebywa on głównie i przede wszystkim w miejscu, w którym wykonuje pracę zarobkową i nie korzysta regularnie z mieszkania w Niemczech.

Miejsce zwykłego pobytu natomiast w rozumieniu art. 62 ust. 2 EStG to przede wszystkim miejsce, w którym osoba mieszka dłużej niż sześć miesięcy (§ 9 zdanie 2 AO). Przy czym krótkoterminowe przerwy w pobycie nie są oczywiście brane pod uwagę.

Zgodnie z orzecznictwem Federalnego Trybunału Finansowego (BFH R 89/08) wykonywanie pracy zarobkowej w danej miejscowości przez okres dłuższy niż 6 miesięcy oznacza zwykłe miejsce pobytu takiej osoby. W tym celu należy jednak przedstawić dowód faktycznego wykonywania pracy. Jako dowody kwalifikują się faktury z danymi dotyczącymi miejsca i czasu wykonania, pokwitowania, wyciągi z kont w celu weryfikacji faktur, dokumenty podróży i podobne niemieckie dokumenty krajowe.

Osoba podlega natomiast nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu wówczas, gdy zamieszkuje na terenie danego kraju lub przebywa w nim ponad 183 dni w roku.

REKLAMA

Jeśli wnioskodawca spełni jeden z warunków wskazanych powyżej w zakresie miejsca zamieszkania lub obowiązku podatkowego konieczne będzie sprawdzenie, czy osoba ta posiada prawo do pełnego zasiłku rodzinnego czy też do wypłaty różnicy ( tzw. dodatku dyferencyjnego) zgodnie z zapisem art. 68 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Piszę o tym szerzej tu (https://bktkancelaria.pl/komu-przysluguje-niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/ ). Może się bowiem zdarzyć, że w tym samym okresie zobowiązanymi do wypłaty świadczeń rodzinnych będą dwa kraje UE - ten w którym jedno z rodziców pracuje oraz ten w którym mieszkają dzieci wraz z pracującym drugim rodzicem opiekującym się dziećmi.

W następnej kolejności należy sprawdzić czy rodzina posiada prawo do polskich świadczeń rodzinnych. Warto nadmienić, że dla Familienkasse niezłożenie przez stronę wniosku do OPS o polskie świadczenie rodzinne tylko dlatego, że np. z góry wiemy, iż wskutek niespełnienia warunku kryterium dochodowego zasiłek w Polsce się nie należy- nie jest niestety wystarczające. Familienkasse z reguły wymaga polskiej decyzji odmawiającej przyznania świadczenia rodzinnego na potwierdzenie faktu, iż świadczenie rodzinne w Polsce rzeczywiście nie przysługuje.

Wreszcie, samo dziecko musi spełniać warunki wskazane w § 32 EstG dotyczące m.in. wieku czy obowiązku kształcenia po ukończeniu 18 r.ż.

Złożone dokumenty przez klienta nie wykazały niestety, że warunki uprawniające do otrzymywania zasiłku rodzinnego zgodnie z § 62 EStG zostały spełnione. Stąd Familienkasse wydało decyzję negatywną.

Polecamy serwis: Praca za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

2150,00 zł miesięcznie na usługi dla seniora. Na jakich warunkach będzie przyznawany bon senioralny?

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

REKLAMA

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

PFRON: Stawka w programie "Rehabilitacja 25 plus” wynosi 3200 zł miesięcznie. Wnioski tylko do 7 czerwca 2024 r.

PFRON przyjmuje wnioski do programu "Rehabilitacja 25 plus” (od 29 kwietnia 2024 r.)

Sejm uchwalił: 1000 zł dodatku brutto do pensji [Wykaz zawodów z dodatkiem]
Mobbing - czym jest, jak udowodnić. Czym różni się od dyskryminacji, molestowania, naruszenia dóbr osobistych? Jaką ochronę ma pracownik? Co powinien zrobić pracodawca?

O mobbingu mówi i pisze się wiele. Ale nie każdy wie, czym mobbing faktycznie jest i jak odróżnić mobbing od dyskryminacji, molestowania czy stalkingu, a także jednorazowego naruszenia dóbr osobistych. Mobberami wobec pracownika mogą być pracodawca lub inni pracownicy, w tym jego przełożeni, choć również przełożony może doznawać mobbingu ze strony podwładnych. Jaka ochrona przysługuje pracownikowi w razie mobbingu i jak powinien zachować się pracodawca? Wyjaśniamy te kwestie.

REKLAMA

Dlaczego warto złożyć wniosek o 800 do końca kwietnia?

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku o 800 plus do ZUS, jeśli chce się zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego. Czy można złożyć wniosek również w weekend? 

Sejm uchwalił ustawę uznającą drugi język regionalny

Język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi język regionalny. Tak uchwalił w piątek 26 kwietnia Sejm RP. 

REKLAMA