REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasiłek macierzyński 2013. / fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński 2013. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 r. zasiłek macierzyński będzie wynosił 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Podmiot

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej (pracownicy, jak i osobom niebędącym pracownikami, jeżeli przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego), która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

REKLAMA

  1. urodziła dziecko;
  2. przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  3. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Polecamy również serwis: Ubezpieczenie chorobowe

REKLAMA

Mogłoby się wydawać, że zasiłek macierzyński przysługuje tylko kobiecie. Otóż nie, można go również przyznać ubezpieczonemu-ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko.

Gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

Polecamy również serwis: Urlop wychowawczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Śmierć matki lub porzucenie dziecka

Może zdarzyć się sytuacja, że ubezpieczona umrze lub porzuci dziecko. W takim przypadku zasiłek macierzyński będzie przysługiwał ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny. Warunkiem jest przerwanie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej przez te osoby w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W określonej sytuacji zasiłek macierzyński przysługuje w wymiarze nie większym od tego, który przysługiwałby matce. Natomiast okres jego wypłaty skraca się o okres zasiłku wypłaconego już matce dziecka.

Polecamy również: Kiedy zasiłek macierzyński przechodzi na inną osobę niż matka


Pracownik występujący do pracodawcy z wnioskiem o zasiłek macierzyński, przedkłada:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz
  • zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka (ubezpieczonej wychowującej dziecko) o okresie przysługującego i wypłaconego jej zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli pracownik przedkłada wniosek w związku z porzuceniem dziecka przez jego matkę, składa w tej sprawie dodatkowe pisemne oświadczenie.

Rezygnacja z części urlopu

REKLAMA

Ubezpieczona może złożyć wniosek o skrócenie okresu pobierania zasiłku po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Warunkiem koniecznym dla nabycia prawa do niewykorzystanej części urlopu przez ojca jest uprzednie złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie. Ojciec wykorzystuje urlop bezpośrednio po terminie rezygnacji z tego urlopu przez matkę dziecka.

Jeżeli jednak ojciec nie chce podjąć opieki nad dzieckiem, matka nie może zrezygnować z części urlopu.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński wypłaca się przez czas określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zobacz także: Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

2 tygodnie przed porodem

Wedle uznania pracownicy co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed terminem porodu, a po porodzie zostaje do wykorzystania niewykorzystana część urlopu. Jeśli pracownica nie skorzysta z tego prawa, pierwszy dzień urlopu będzie przypadał na dzień porodu.

Śmierć dziecka

Co z zasiłkiem, gdy dziecko umiera? W razie urodzenia dziecka martwego lub śmierci dziecka w trakcie pierwszych 8 tygodni życia, zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 Kodeksu pracy).

Zobacz także: Urlop macierzyński w razie zgonu dziecka

Wymiar urlopu ojcowskiego

W przypadku urlopu ojcowskiego jego wymiar wynosi 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż:

  1. do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  2. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Polecamy również serwis: Adopcja


Zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego jest przyznawany po złożeniu wniosku przez pracownika i przysługuje mu w wymienionych niżej sytuacjach:

  • niezależnie od tego, czy matka dziecka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • gdy będzie chciał go wykorzystać w tym samym okresie, w którym matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński,
  • gdy pobierał zasiłek macierzyński za część urlopu macierzyńskiego po przerwaniu urlopu przez matkę dziecka po 14 tygodniach od dnia porodu,
  • gdy jest uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • gdy matka dziecka jest osobą nieuprawnioną do zasiłku, tj. niepracującą,
  • gdy ubezpieczenie chorobowe ustanie w trakcie pobierania tego zasiłku.

Wydłużenie wymiarów urlopowych od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. wymiary urlopów rodzicielskich zwiększyły swoją długość, w rezultacie wydłużyły się okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego. Od tej daty urlop ojcowski osiągnął swój docelowy wymiar 2 tygodni.

Okres przyznawania zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie

W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje maksymalnie do ukończenia przez dziecko 7 lat. Gdy na wychowanie zostało przyjęte dziecko, w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, zasiłek może być wypłacany do czasu ukończenia przez nie 10. roku życia. Jeśli dziecko kończy odpowiednio 7 lub 10 lat w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłek przysługuje do dnia ukończenia tego wieku, jednak nie krócej niż przez zagwarantowany minimalny okres 9 tygodni (63 dni).

Łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Co w przypadku, gdy pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 Kodeksu pracy? Wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu do wymiaru czasu pracy.


Urodzenie dziecka po ustaniu ubezpieczenia

Ustawa przewiduje sytuacje przyznania zasiłku, gdy dziecko urodziło się już po ustaniu ubezpieczenia. Wymogiem koniecznym jest w tym przypadku ustanie ubezpieczenia w okresie ciąży:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zasiłek będzie przysługiwał za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Jeśli z ubezpieczoną pracownicą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży ze względu na ogłoszenie upadłości lub likwidacji i nie zapewniono jej innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Pracownicy, która była zatrudniona na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy w przypadku przedłużenia tej umowy do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Zobacz również: Zasiłek macierzyński 2012

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2011 r., Nr 149, poz. 887)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2012 r., poz. 1110)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szokuje, że trzeba zarabiać mniej niż 674 zł na osobę, by dostać zasiłek rodzinny 95 zł [Waloryzacja do 15 maja 2024 r.?]

Szokuje, że trzeba zarabiać mniej niż 674 zł na osobę, by dostać zasiłek rodzinny. Jednak do 15 maja rząd powinien otrzymać propozycję waloryzacji tego zasiłku. 

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

REKLAMA

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Ksiądz aresztowany za oszustwa podatkowe na wielką skalę. Skarb Państwa mógł stracić 5 mln zł

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza z jednej z parafii warszawskich. Zatrzymanie miało miejsce w kontekście śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych i przywłaszczenia funduszy z darowizn. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

REKLAMA

Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

REKLAMA