REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 94 poz. 470

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 30 listopada 1992 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania i zawieszania prawa wykonywania zawodu aptekarza z powodu niezdolności do wykonywania zawodu

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. Nr 41, poz. 179 i Nr 105, poz. 452) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza ze względu na stan zdrowia, należy przez to rozumieć w szczególności: jego niezdolność wywołaną chorobą psychiczną, narkomanią, alkoholizmem, niedołęstwem lub niesprawnością fizyczną.
§ 2.
Postępowanie dotyczące pozbawienia prawa wykonywania zawodu z powodu niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza wszczyna okręgowa rada aptekarska, na której obszarze aptekarz jest wpisany na listę członków, w przypadku powzięcia uzasadnionej wiadomości, że jest on niezdolny do wykonywania zawodu z przyczyn określonych w § 1.
§ 3.
1. Okręgowa rada aptekarska powołuje komisję do oceny niezdolności do wykonywania zawodu, zwaną dalej „komisją”, i zawiadamia o tym aptekarza, którego dotyczy postępowanie.

2. W skład komisji wchodzi trzech lekarzy, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego komisji.

3. Jeżeli podstawą wszczęcia postępowania jest podejrzenie niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza, wywołanej chorobą psychiczną, narkomanią lub alkoholizmem, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy psychiatrów.

4. W przypadku gdy postępowanie dotyczy aptekarza pełniącego zawodową lub okresową służbę wojskową, w skład komisji wchodzi dwóch lekarzy wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.

§ 4.
1. Aptekarz, którego dotyczy postępowanie, może wskazać aptekarza lub lekarza jako swojego męża zaufania.

2. Mąż zaufania, nie będąc członkiem komisji, ma prawo uczestniczyć we wszystkich jej czynnościach, z wyjątkiem głosowania.

§ 5.
1. Komisja wydaje orzeczenie o zdolności lub niezdolności do wykonywania zawodu aptekarza na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego oraz zgromadzonej dokumentacji lekarskiej.

2. Komisja może skierować aptekarza na określone badania lub na obserwację w stacjonarnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.

3. Termin badania lub obserwacji wyznacza przewodniczący komisji.

4. Aptekarz skierowany na badania lub obserwację nie ponosi opłaty za związane z tym świadczenia publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

5. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa aptekarza, przewodniczący komisji wyznacza ponowny termin badania lub obserwacji.

6. W przypadku gdy aptekarz bez usprawiedliwionych przyczyn odmawia poddania się badaniu przez komisję, badaniom dodatkowym lub obserwacji we wskazanym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, przewodniczący komisji powiadamia o tym bezzwłocznie okręgową radę aptekarską. Stosownie do okoliczności okręgowa rada wzywa aptekarza do poddania się badaniom lub obserwacji w wyznaczonym terminie lub podejmuje uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu.

§ 6.
1. W przypadku gdy postępowanie prowadzone przez komisję wskazuje, że dalsze wykonywanie zawodu przez aptekarza grozi zagrożeniem dla zdrowia lub życia osób korzystających z jego świadczeń, komisja bezzwłocznie występuje do okręgowej rady aptekarskiej z uzasadnionym wnioskiem o zawieszenie prawa wykonywania zawodu aptekarza.

2. Okręgowa rada aptekarska powinna rozpatrzyć wniosek określony w ust. 1 nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia.

§ 7.
1. Komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia powołania.

2. W uzasadnionych przypadkach okręgowa rada aptekarska może przedłużyć termin wydania orzeczenia.

§ 8.
1. Z dokonanych czynności komisja sporządza protokół, który zawiera:

1) oznaczenie miejsca i daty posiedzenia komisji,

2) imiona i nazwiska członków komisji,

3) imię i nazwisko badanego aptekarza oraz sposób stwierdzenia jego tożsamości,

4) okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie badania,

5) orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem,

6) podpisy członków komisji.

2. Do protokołu komisja dołącza dokumentację medyczną uzyskaną w związku z badaniem zdrowia aptekarza.

3. Członek komisji, który ma odrębne zdanie, może je złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem, które dołącza się do protokołu.

4. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

5. Komisja przedstawia bezzwłocznie protokół okręgowej radzie aptekarskiej.

§ 9.
W razie wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia komisji, okręgowa rada aptekarska może powołać komisję w innym składzie dla ponownej oceny aptekarza do wykonywania zawodu.
§ 10.
1. Pozbawienie prawa wykonywania zawodu aptekarza na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu (zawieszenia w prawie wykonywania zawodu) następuje w formie uchwały okręgowej rady aptekarskiej.

2. Uchwałę określoną w ust. 1 podejmuje się w trybie przewidzianym statutem okręgowej rady aptekarskiej dla podejmowania uchwał.

§ 11.
Jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do pozbawienia prawa wykonywania zawodu aptekarza, okręgowa rada aptekarska podejmuje uchwałę o umorzeniu postępowania.
§ 12.
1. Uchwała okręgowej rady aptekarskiej o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu powinna zawierać:

1) oznaczenie okręgowej rady aptekarskiej,

2) datę podjęcia,

3) dane osobowe aptekarza,

4) podstawę prawną,

5) rozstrzygnięcie,

6) uzasadnienie faktyczne i prawne,

7) klauzulę o nadaniu uchwale rygoru natychmiastowej wykonalności,

8) pouczenie o trybie i terminie odwołania,

9) podpisy osób upoważnionych z ramienia rady.

2. W przypadku podjęcia uchwały o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu na okres niezdolności do jego wykonywania, uchwała powinna określić okoliczności, w jakich aptekarz będzie mógł być ponownie dopuszczony do wykonywania zawodu, oraz ustalić termin ponownego badania aptekarza przez komisję.

§ 13.
Przepisy § 12 ust. 1 stosuje się odpowiednio do uchwały okręgowej rady aptekarskiej o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu aptekarza, z tym że jeżeli uchwała dotyczy aptekarza:

1) który odmówił poddania się badaniu przez komisję - uchwałę wydaje się na czas do stawienia się na badanie lub na obserwację,

2) któremu zawieszono prawo wykonywania zawodu na podstawie okoliczności określonych w § 6 ust. 1 - uchwałę wydaje się na czas do uprawomocnienia się uchwały określonej w § 12.

§ 14.
1. Od uchwały okręgowej rady aptekarskiej, o której mowa w § 12 i 13, aptekarzowi przysługuje odwołanie do Naczelnej Rady Aptekarskiej.

2. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem okręgowej rady aptekarskiej, która podjęła uchwałę, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

3. Okręgowa rada aptekarska przesyła bezzwłocznie odwołanie wraz z dokumentacją do Naczelnej Rady Aptekarskiej.

4. Naczelna Rada Aptekarska może powołać komisję pod przewodnictwem członka Naczelnej Rady Aptekarskiej do dokonania ponownej oceny niezdolności aptekarza do wykonywania zawodu.

5. W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy § 3-8.

§ 15.
1. Okręgowa rada aptekarska o podjętej uchwale, o której mowa w § 12 i 13, powiadamia kierownika zakładu, w którym aptekarz wykonuje zawód, wojewodę, wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

2. O zmianie, uchyleniu lub utrzymaniu w mocy uchwały okręgowej rady aptekarskiej Naczelna Rada Aptekarska bezzwłocznie powiadamia podmioty określone w ust. 1.

3. Jeżeli aptekarz wykonuje zawód w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, o uchwale, o której mowa w ust. 1 i 2, rada aptekarska powiadamia ponadto właściwego ministra.

§ 16.
Sprawy o pozbawienie prawa wykonywania zawodu aptekarza, wszczęte na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących, przekazuje się właściwym okręgowym radom aptekarskim w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 17.
1. Koszty postępowania określonego w rozporządzeniu ponosi właściwa okręgowa rada aptekarska.

2. Do kosztów postępowania należą:

1) koszty doręczenia wezwań i innych pism,

2) należności członków komisji i aptekarza, którego sprawa dotyczy, związane z postępowaniem, w szczególności zwrot zarobków i koszty przejazdów.

§ 18.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 1955 r. o zasadach i trybie postępowania w sprawach dotyczących pozbawiania farmaceutów prawa wykonywania czynności fachowych w aptekach (Monitor Polski Nr 65, poz. 859).
§ 19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: A. Wojtyła

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-12-15
  • Data wejścia w życie: 1992-12-30
  • Data obowiązywania: 1992-12-30
  • Dokument traci ważność: 2021-04-16
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA