REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Książeczka mieszkaniowa wzmocni zdolność kredytową

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze zgromadzone na książeczce mieszkaniowej mogą stanowić wkład własny przy kredycie hipotecznym. Z premii gwarancyjnej można skorzystać przed zakończeniem budowy mieszkania.


Resort budownictwa w projekcie ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji proponuje rozszerzenie listy czynności uprawniających do uzyskania premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej. O premię będzie można ubiegać się w przypadku remontu lokalu mieszkalnego. Uprawniony będzie jednak tylko właściciel lokalu lub osoba, która ma spółdzielcze prawo do lokalu.

- Rozwiązanie proponowane przez resort budownictwa umożliwi wielu osobom odzyskanie pieniędzy z wkładu. Na premię - niestety - nie będą mogły liczyć osoby, które mają umowę najmu z podmiotem komunalnym na czas nieokreślony. A przecież nie wszyscy chcą lub mogą wybudować dom lub wykupić mieszkania na własność - wskazuje Dariusz Krupski, prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Konsumentów i Przedsiębiorców W Jedności Siła.

Redakcja po opublikowaniu pierwszego artykułu w tej sprawie (GP nr 137) otrzymuje wciąż liczne telefony i e-maile. Dzisiaj odpowiadamy na najczęściej powtarzające się pytania.

W jakim terminie złożyć wniosek

Aby uzyskać premię, właściciel książeczki mieszkaniowej założonej do 23 października 1990 r. musi złożyć do banku PKO BP wniosek o jej likwidację oraz wypłatę premii gwarancyjnej. Trzeba to zrobić w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności, która uprawnia do premii. W przeciwnym razie bank odmówi wypłaty premii i wtedy będzie można z niej skorzystać dopiero przy kolejnej inwestycji mieszkaniowej.

Aby uzyskać premię gwarancyjną, należy udokumentować zaistnienie określonej czynności uprawniającej do jej wypłaty. Przykładowo przy uzyskaniu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego bank zażąda umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeśli ktoś zakupił lub zamienił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, trzeba okazać akt notarialny kupna-sprzedaży lub zamiany. Jeśli wypłata premii wiąże się z przystąpieniem do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego, należy przedstawić ostateczną decyzję zezwalającą na budowę własnego domu jednorodzinnego, wypis z rejestru gruntów lub z księgi wieczystej oraz ostateczną decyzję zezwalającą na użytkowanie wybudowanego domu lub zawiadomienie o zakończeniu budowy złożone we właściwym organie.

WAŻNE!

W przypadku nienależytego udokumentowania wniosku, bank ma obowiązek wyznaczyć termin na uzupełnienie dokumentów (nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku)

Kiedy można skorzystać z premii

Premia gwarancyjna może być wypłacona w trakcie procesu inwestycyjnego. W przypadku samodzielnej budowy domu jednorodzinnego przez właściciela książeczki premia gwarancyjna może być wypłacona po udokumentowaniu zaawansowania budowy domu jednorodzinnego w wysokości co najmniej 20 proc. jego wartości kosztorysowej. Klient banku otrzyma wtedy środki do ręki. W sytuacji gdy dom jednorodzinny buduje deweloper, premia gwarancyjna zostanie przelana na jego rachunek po udokumentowaniu wpłacenia co najmniej 50 proc. wartości kosztorysowej domu jednorodzinnego.

WAŻNE!

Na premię można liczyć po udokumentowaniu zaawansowania budowy domu w min. 20 proc. jego wartości kosztorysowej

Kiedy najemca dostanie premię

Właścicielowi książeczki przysługuje premia w przypadku wpłacenia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego. Przy czym wysokość kaucji musi przekraczać 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. W takim przypadku bank zażąda przedstawienia umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz potwierdzenia przyjęcia kaucji wraz z informacją o jej wysokości oraz wysokości wartości odtworzeniowej lokalu na dzień wpłaty kaucji.

Z premii można również skorzystać przy wpłacie na podstawie umowy o partycypacji nie mniej niż 20 proc. ostatecznych kosztów budowy przypadających na dany lokal mieszkalny. Wówczas należy to udokumentować umową w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu oraz zaświadczeniem z TBS potwierdzającym wysokości wpłaty i wysokości szacunkowych kosztów budowy przypadających na lokal mieszkalny.

WAŻNE!

Kaucja zabezpieczająca pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego musi przekraczać 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu

Kiedy trzeba zwrócić premię

Premię należy zwrócić jedynie w przypadku, gdy właściciel książeczki pobrał ją w trakcie procesu inwestycyjnego, a następnie wycofał się z inwestycji. Jeśli środki z książeczki zostały przekazane na konto dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej, wtedy na podstawie udzielonego przez właściciela książeczki zobowiązania albo upoważnienia do zwrócenia równowartości przekazanej premii gwarancyjnej, premia jest przekazywana przez dewelopera albo spółdzielnię z powrotem do banku. Właściciel książeczki ma prawo ponownie wystąpić w okresie sześciu miesięcy od daty zwrotu premii do banku o wypłatę premii gwarancyjnej, ale tylko raz. Po tym terminie premia gwarancyjna zostanie przekazana do budżetu państwa.

WAŻNE!

Nie zwraca się premii przyznanej w związku z zakończeniem czynności uprawniających do jej wypłaty

Jak skorzystać z książeczki przy kredycie

Jedną z korzyści dla właścicieli książeczek mieszkaniowych jest możliwość zaliczenia wkładu zgromadzonego na książeczce mieszkaniowej wraz z odsetkami oraz premią gwarancyjną jako wkładu własnego (bądź jego części) przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy Własny Kąt w PKO BP.

Czy można dalej oszczędzać na książeczkach

Od 2002 roku PKO BP wprowadził dla właścicieli książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej atrakcyjne zasady oszczędzania. Dzięki zadeklarowaniu okresu oszczędzania (12-60 miesięcy) i wysokości comiesięcznej wpłaty (minimalna wpłata 100 zł), klient banku uzyskuje wyższe oprocentowanie wkładów w okresie trwania umowy. Odsetki od wkładu są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bank w swojej ofercie posiada również książeczki mieszkaniowe bez prawa do premii gwarancyjnej oraz książeczki mieszkaniowe powiązane z funduszami inwestycyjnymi PKO TF. Książeczki mieszkaniowe bez prawa do premii charakteryzuje: minimalna wpłata (200 zł), atrakcyjne oprocentowanie uzależnione od okresu oszczędzania (12-60 miesięcy).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację - książeczki mieszkaniowe w liczbach.

Ewa Grączewska-Ivanowa

ewa.graczewska-ivanowa@infor.pl


Podstawa prawna

l Ustawa z 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1115 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy nie mają litości. Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Wejdą wszędzie gdzie poszły pieniądze z programu Czyste Powietrze

Ruszyła kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Teraz o pieniądze jest trudniej, a ich rozliczenie będzie bardziej skomplikowane. To efekt nadużyć, które były w programie. W czasie przerwy w przyznawaniu dotacji ruszyły kontrole szukające tych nadużyć. Nie omijają mieszkań i domów, w których przeprowadzano termomodernizację czy wymianę pieców z dofinansowaniem.

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

REKLAMA

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA