REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-bank: najsłabszym ogniwem klient

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mirek Kuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W poczuciu wielu klientów banków tradycyjnych, e-bankowość uchodzi za niebezpieczną. Po części jest to usprawiedliwone - jednak większość zagrożeń jest efektem zaniedbań klientów, nie samego banku. 

Rozwojowi bankowości elektronicznej powinny sprzyjać spadające ceny komputerów (szczególnie przenośnych), a także coraz bardziej dostępny internet. Już teraz z ogólnej liczby ok. 14 mln gospodarstw domowych połowa ma komputer, a nieco ponad 1/3 dysponuje łączem internetowym. Sprzyja temu popularyzacja szybkiego internetu szerokopasmowego, który zepchnął na margines usługę internetu wdzwanianego.

E-banking nie taki straszny

- Ze strony infrastruktury czy cen usług internetowych sytuacja powinna być sprzyjająca. Kluczowa, w popularyzacji e-bankingu, wydaje się kwestia świadomości społecznej.

REKLAMA

- Ludziom ciężko przekonać się do bankowości elektronicznej, skoro np. media informują o coraz to nowych próbach włamania się na bankowe konta elektroniczne - mówi Piotr Siciak, menedżer w Deloitte zajmujący się rynkiem bankowym. I rzeczywiście, badania potwierdzają, że 40 proc. internautów widzi negatywny związek między popularyzacją e-bankingu a cyberprzestępcami.

- Tu wiele zależy od banków i ich aktywności w popularyzacji dostępu do internetu, bo poziom bezpieczeństwa wydaje się być wysoki. Dlatego nie spodziewam się rewolucji w przyroście aktywnych użytkowników e-bankingu, a ewolucji - mówi Piotr Siciak.

Tymczasem w ciągu ostatnich miesięcy dwa banki - PKO BP i BZ WBK stały się obiektami ataków przestępców, chcących wyłudzić od klientów tych banków dane przy pomocy fałszywych stron internetowych (tzw. phishing).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec coraz lepszych metod zabezpieczeń stosowanych przez banki okazuje się, że to klient jest najbardziej narażony na ataki cybeprzestępców.

- Nie znam przypadków ataku z zewnątrz na wewnętrzny system bankowy - mówi Andrzej Koweszko odpowiedzialny za bezpieczeństwo w ING Banku.

Przyznaje on, że wokół korzystania z bankowości internetowej narosło wiele mitów.

Internet nie jest niebezpieczny

- Jednym z nich jest stwierdzenie, że internet jest niebezpieczny i nie należy z niego korzystać. To jedna grupa użytkowników, która maleje, bo rośnie świadomość społeczna, że tak nie jest. Drugą grupą są osoby, które, otrzymując produkt w postaci e-bankingu, sądzą, że cała kwestia bezpieczeństwa używania tego produktu to domena banku. To dość liczna grupa klientów, która niefrasobliwie korzysta z komputera - mówi przedstawiciel ING.

Chodzi np. o wchodzenie na podejrzane strony czy instalowanie programów (co często proponują strony internetowe) bez zastanowienia.

- Nie mają dodatkowo systemów antywirusowych czy firewalli - tłumaczy Andrzej Koweszko.

Trzecią grupą są użytkownicy świadomi, którzy znają zagrożenia czyhające w internecie, a dodatkowo zabezpieczają swoje komputery.

- Słabym ogniwem nie jest najczęściej technologia, ale właśnie klient e-bankingu. Najważniejsza jest wiedza użytkownika i ograniczone zaufanie do tego, co widzi na stronach internetowych lub w swojej koresponencji elektronicznej - mówi Krzysztof Radziwon odpowiedzialny za usługi w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych w firmie doradczej KPMG. W przypadku tzw. phishingu wystarczy drobna operacja sprawdzenia certyfikatu strony banku. Opis, jak to zrobić, znajdziemy na stronie prawie każdego banku.

- Gdyby klienci zawsze to robili, to nie byłoby problemów z wyłudzeniem danych klientów - mówi Krzysztof Radziwon.

Poza tym im więcej warstw uwierzytelnienia użytkownika, tym lepiej. Nie wystarczy samo hasło, które dodatkowo powinno być niestandardowe i składać się np. z liter i liczb. Ale i to nie wystarczy.

- Rozwiązania oparte na jednym stałym haśle są przestarzałe i to zdecydowanie za mało, aby zapewnić bezpieczeństwo kanału bankowości internetowej. Niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych mechanizmów uwierzytelniających klientów, takich jak na przykład kody SMS - mówi Krzysztof Radziwon.

Uciążliwe bezpieczeństwo

REKLAMA

Nieraz dbałość banku o bezpieczeństwo może doprowadzić do zmniejszenia dostępności usług e-bankingu. Na forach internetowych można znaleźć krytyczne opinie o koncie elektronicznym w Polbanku. Okazuje się, że korzystając z przeglądarki innej niż Internet Explorer (a w Polsce popularność konkurencyjnych Firefoxa i Opery jest bardzo duża), nie uzyskamy dostępu do naszego konta.

- Te ograniczenia wynikają z polityki bezpieczeństwa naszego właściciela, czyli greckiego Eurobanku, i są stosowane w całej grupie. Podyktowane są bezpieczeństwem i wynikają z naszej współpracy z Microsoftem - mówi Paweł Maliszewski, dyrektor departamentu marketingu w Polbanku.

Ale to nie koniec utrudnień. Do korzystania z usług potrzebne jest zainstalowanie na komputerze specjalnego certyfikatu, ale można zrobić to jedynie na dwóch komputerach, np. w domu i pracy.

- W każdej chwili certyfikat może być błyskawicznie odinstalowany i zainstalowany na innym komputerze, z którego chce w danej chwili korzystać nasz klient. Mamy sygnały, że klienci oczekują wygodniejszego rozwiązania i pracujemy nad tym - mówi przedstawiciel Polbanku.

Mimo współpracy z Microsoftem z konta Polbanku nie można korzystać, mając w komputerze zainstalowany najnowszy system operacyjny firmy z Redmond, czyli Windows Vista. Tu dostaliśmy zapewnienie, że najpóźniej na początku września ta niedogodność zostanie usunięta.

Warto przyjrzeć się dokładnie zabezpieczeniom banków i ocenić, czy kompromis między bezpieczeństwem a dostępnością konta jest dla nas akceptowalny.

Bankowość elektroniczna - kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

GP RADZI

Czytałem, że Windows, z którego korzystam ,ma wbudowanego firewalla. Czy takie zabezpieczenia komputera wystarczy w kontekście korzystania z e-bankingu?

Nie

Niestety, sam firewall dostarczony przez producenta systemu operacyjnego może nie wystarczyć. Choć wśród doświadczonych użytkowników można usłyszeć opinię, że najlepszym firewallem jest zdrowy rozsądek w korzystaniu z internetu, to lepiej się zabezpieczyć. Miniumum jest stosowanie firewalla i programu antywirusowego, warto zainteresować się także programami, które wyszukują programy szpiegujące na komputerze

Firewall i antywirus to wydatek często kilkuset złotych plus koszty odnowienia licencji. Czy bezpieczne są darmowe programu tego typu?

Tak

Oczywiście są to programy nie tylko dorównujące płatnym odpowiednikom, ale nieraz także wygrywające z nimi w testach prezentowanych w prasie specjalistycznej czy na portalach poświęconych tematyce komputerowej. Programy tego typu można znaleźć na wielu portalach, np. www.dobreprogramy.pl

Otrzymałem na konto e-mailowe maila z prośbą o pilne zalogowanie na stronie banku w celu weryfikacji danych? Czy mogę kliknąć na link w e-mailu?

Nie

To najczęstsza w ostatnich czasach próba wyłudzenia danych (np. hasła do konta internetowego). Banki zwykle nie proszą o weryfikację danych w ten sposób. Gdy mamy wątpliwości, najlepiej zadzwonić na call-center naszego banku i zweryfikować autentyczność maila.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruszyły wypłaty 300+ z programu "Dobry Start" 2025. ZUS przekazał pierwsze przelewy – kto dostanie pieniądze i kiedy?

ZUS rozpoczął wypłatę świadczeń 300+ na wyprawkę szkolną. Do tej pory wpłynęło już 1,1 mln wniosków, a pierwsze środki – w sumie 50 tys. zł – trafiły do rodziców. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie i do kiedy trzeba złożyć wniosek.

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy! Oszuści podszywają się pod „pomocników” i wciągają w przestępstwo bankowe

Na polskim rynku pojawiła się wyjątkowo groźna metoda oszustwa. Przestępcy obiecują pomoc w odzyskaniu rzekomo utraconych pieniędzy z banku, w rzeczywistości wciągając swoje ofiary w działania mogące skończyć się karą więzienia. Eksperci ostrzegają: to nowa twarz cyberprzestępczości!

Koszt budowy domu 2025 - ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Jaki jest koszt budowy domu 150 m² pod klucz?

Budowa domu w 2025 roku znów staje się bardziej przewidywalna, choć tanio już było. Jak podają eksperci Extradom.pl, po latach dynamicznych wzrostów cen rynek budowlany stabilizuje się. Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Jakie są prognozy na 2026 rok? Jakie są koszty budowy domu pod klucz? Odpowiadamy na najważniejsze pytania inwestorów.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Nawet 2 688 zł dofinansowania na turnus rehabilitacyjny PFRON 2025. Terminy, lista ośrodków, zasady przyznania

Czy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają zniżkę na turnus? Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do dofinansowania? Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty trzeba przygotować? W tym poradniku znajdziesz wszystkie aktualne informacje o zasadach udziału w turnusach rehabilitacyjnych w 2025 roku. Wyjaśniamy, kto może liczyć na pokrycie kosztów pobytu, nawet do 40% przeciętnego wynagrodzenia, kiedy możliwy jest wyjazd z opiekunem i jak krok po kroku załatwić formalności w PCPR.

REKLAMA

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Sprzedajesz na Vinted lub OLX? Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek dochodowy

Coraz więcej osób sprzedaje ubrania i inne używane rzeczy przez internet – to szybki sposób na dodatkowy dochód i porządki w szafie. Niestety, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że niektóre transakcje wiążą się z obowiązkiem podatkowym. W artykule obalamy najczęstsze mity na temat opodatkowania sprzedaży online i tłumaczymy, kiedy fiskus może upomnieć się o swoje.

REKLAMA