REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-bank: najsłabszym ogniwem klient

Mirek Kuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W poczuciu wielu klientów banków tradycyjnych, e-bankowość uchodzi za niebezpieczną. Po części jest to usprawiedliwone - jednak większość zagrożeń jest efektem zaniedbań klientów, nie samego banku. 

Rozwojowi bankowości elektronicznej powinny sprzyjać spadające ceny komputerów (szczególnie przenośnych), a także coraz bardziej dostępny internet. Już teraz z ogólnej liczby ok. 14 mln gospodarstw domowych połowa ma komputer, a nieco ponad 1/3 dysponuje łączem internetowym. Sprzyja temu popularyzacja szybkiego internetu szerokopasmowego, który zepchnął na margines usługę internetu wdzwanianego.

E-banking nie taki straszny

- Ze strony infrastruktury czy cen usług internetowych sytuacja powinna być sprzyjająca. Kluczowa, w popularyzacji e-bankingu, wydaje się kwestia świadomości społecznej.

REKLAMA

- Ludziom ciężko przekonać się do bankowości elektronicznej, skoro np. media informują o coraz to nowych próbach włamania się na bankowe konta elektroniczne - mówi Piotr Siciak, menedżer w Deloitte zajmujący się rynkiem bankowym. I rzeczywiście, badania potwierdzają, że 40 proc. internautów widzi negatywny związek między popularyzacją e-bankingu a cyberprzestępcami.

- Tu wiele zależy od banków i ich aktywności w popularyzacji dostępu do internetu, bo poziom bezpieczeństwa wydaje się być wysoki. Dlatego nie spodziewam się rewolucji w przyroście aktywnych użytkowników e-bankingu, a ewolucji - mówi Piotr Siciak.

Tymczasem w ciągu ostatnich miesięcy dwa banki - PKO BP i BZ WBK stały się obiektami ataków przestępców, chcących wyłudzić od klientów tych banków dane przy pomocy fałszywych stron internetowych (tzw. phishing).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec coraz lepszych metod zabezpieczeń stosowanych przez banki okazuje się, że to klient jest najbardziej narażony na ataki cybeprzestępców.

- Nie znam przypadków ataku z zewnątrz na wewnętrzny system bankowy - mówi Andrzej Koweszko odpowiedzialny za bezpieczeństwo w ING Banku.

Przyznaje on, że wokół korzystania z bankowości internetowej narosło wiele mitów.

Internet nie jest niebezpieczny

- Jednym z nich jest stwierdzenie, że internet jest niebezpieczny i nie należy z niego korzystać. To jedna grupa użytkowników, która maleje, bo rośnie świadomość społeczna, że tak nie jest. Drugą grupą są osoby, które, otrzymując produkt w postaci e-bankingu, sądzą, że cała kwestia bezpieczeństwa używania tego produktu to domena banku. To dość liczna grupa klientów, która niefrasobliwie korzysta z komputera - mówi przedstawiciel ING.

Chodzi np. o wchodzenie na podejrzane strony czy instalowanie programów (co często proponują strony internetowe) bez zastanowienia.

- Nie mają dodatkowo systemów antywirusowych czy firewalli - tłumaczy Andrzej Koweszko.

Trzecią grupą są użytkownicy świadomi, którzy znają zagrożenia czyhające w internecie, a dodatkowo zabezpieczają swoje komputery.

- Słabym ogniwem nie jest najczęściej technologia, ale właśnie klient e-bankingu. Najważniejsza jest wiedza użytkownika i ograniczone zaufanie do tego, co widzi na stronach internetowych lub w swojej koresponencji elektronicznej - mówi Krzysztof Radziwon odpowiedzialny za usługi w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych w firmie doradczej KPMG. W przypadku tzw. phishingu wystarczy drobna operacja sprawdzenia certyfikatu strony banku. Opis, jak to zrobić, znajdziemy na stronie prawie każdego banku.

- Gdyby klienci zawsze to robili, to nie byłoby problemów z wyłudzeniem danych klientów - mówi Krzysztof Radziwon.

Poza tym im więcej warstw uwierzytelnienia użytkownika, tym lepiej. Nie wystarczy samo hasło, które dodatkowo powinno być niestandardowe i składać się np. z liter i liczb. Ale i to nie wystarczy.

- Rozwiązania oparte na jednym stałym haśle są przestarzałe i to zdecydowanie za mało, aby zapewnić bezpieczeństwo kanału bankowości internetowej. Niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych mechanizmów uwierzytelniających klientów, takich jak na przykład kody SMS - mówi Krzysztof Radziwon.

Uciążliwe bezpieczeństwo

REKLAMA

Nieraz dbałość banku o bezpieczeństwo może doprowadzić do zmniejszenia dostępności usług e-bankingu. Na forach internetowych można znaleźć krytyczne opinie o koncie elektronicznym w Polbanku. Okazuje się, że korzystając z przeglądarki innej niż Internet Explorer (a w Polsce popularność konkurencyjnych Firefoxa i Opery jest bardzo duża), nie uzyskamy dostępu do naszego konta.

- Te ograniczenia wynikają z polityki bezpieczeństwa naszego właściciela, czyli greckiego Eurobanku, i są stosowane w całej grupie. Podyktowane są bezpieczeństwem i wynikają z naszej współpracy z Microsoftem - mówi Paweł Maliszewski, dyrektor departamentu marketingu w Polbanku.

Ale to nie koniec utrudnień. Do korzystania z usług potrzebne jest zainstalowanie na komputerze specjalnego certyfikatu, ale można zrobić to jedynie na dwóch komputerach, np. w domu i pracy.

- W każdej chwili certyfikat może być błyskawicznie odinstalowany i zainstalowany na innym komputerze, z którego chce w danej chwili korzystać nasz klient. Mamy sygnały, że klienci oczekują wygodniejszego rozwiązania i pracujemy nad tym - mówi przedstawiciel Polbanku.

Mimo współpracy z Microsoftem z konta Polbanku nie można korzystać, mając w komputerze zainstalowany najnowszy system operacyjny firmy z Redmond, czyli Windows Vista. Tu dostaliśmy zapewnienie, że najpóźniej na początku września ta niedogodność zostanie usunięta.

Warto przyjrzeć się dokładnie zabezpieczeniom banków i ocenić, czy kompromis między bezpieczeństwem a dostępnością konta jest dla nas akceptowalny.

Bankowość elektroniczna - kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

GP RADZI

Czytałem, że Windows, z którego korzystam ,ma wbudowanego firewalla. Czy takie zabezpieczenia komputera wystarczy w kontekście korzystania z e-bankingu?

Nie

Niestety, sam firewall dostarczony przez producenta systemu operacyjnego może nie wystarczyć. Choć wśród doświadczonych użytkowników można usłyszeć opinię, że najlepszym firewallem jest zdrowy rozsądek w korzystaniu z internetu, to lepiej się zabezpieczyć. Miniumum jest stosowanie firewalla i programu antywirusowego, warto zainteresować się także programami, które wyszukują programy szpiegujące na komputerze

Firewall i antywirus to wydatek często kilkuset złotych plus koszty odnowienia licencji. Czy bezpieczne są darmowe programu tego typu?

Tak

Oczywiście są to programy nie tylko dorównujące płatnym odpowiednikom, ale nieraz także wygrywające z nimi w testach prezentowanych w prasie specjalistycznej czy na portalach poświęconych tematyce komputerowej. Programy tego typu można znaleźć na wielu portalach, np. www.dobreprogramy.pl

Otrzymałem na konto e-mailowe maila z prośbą o pilne zalogowanie na stronie banku w celu weryfikacji danych? Czy mogę kliknąć na link w e-mailu?

Nie

To najczęstsza w ostatnich czasach próba wyłudzenia danych (np. hasła do konta internetowego). Banki zwykle nie proszą o weryfikację danych w ten sposób. Gdy mamy wątpliwości, najlepiej zadzwonić na call-center naszego banku i zweryfikować autentyczność maila.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA