REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy sposób na długi hipoteczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Matela

REKLAMA

Niektórzy klienci banków korzystający z kredytów hipotecznych mogą mieć trudności z terminowym regulowaniem zobowiazań. Tego typu wierzytelności mogą zostać zaoferowane funduszom sekurytyzacyjnym.

Boom na rynku nieruchomości zaowocował nienotowanym w polskiej bankowości wysypem pożyczek i kredytów hipotecznych. Popyt na nie utrzymuje się na wysokim poziomie, a klientów zachęcają dalsze ułatwienia w procedurach ich przyznawania, czy wprowadzanie takich mechanizmów, które wręcz zwiększają zdolność kredytową. Banki chętnie udzielają takich pożyczek, wychodząc z założenia, że ten rodzaj zabezpieczenia bardzo obniża ryzyko związane z ich spłatą.

Zdolność płatnicza

W ciągu ostatnich kilkunastu lat klienci banków nauczyli się zaciągać i spłacać kredyty krótkoterminowe. Jednak z zobowiązaniami długoterminowymi nie radzą sobie tak łatwo. Wielu jeszcze nie potrafi myśleć o swojej zdolności płatniczej w perspektywie 30, a ostatnio nawet 50 lat. Oczywiście banki pomagają wyliczyć zdolność kredytową w chwili zaciągania kredytu, jednakże żadne obliczenia ani symulacje nie są w stanie przewidzieć utraty pracy, choroby, rozwodu, niespotykanych wydatków, bankructwa a nawet śmierci. A takie przypadki losowe będą się zdarzać na pewno. Bez wątpienia część z kredytów przestanie być obsługiwana w sposób czasowy bądź całkowity.

Egzekucja z zabezpieczenia

Wobec niesumiennych dłużników banki rozpoczną działania windykacyjne. Początkowo tzw. miękkie, by stopniowo przejść do metod bardziej zdecydowanych. I właśnie w tym miejscu pojawi się wąskie gardło. Banki będą się starały w pierwszej kolejności prowadzić działania egzekucyjne z innych składników majątku niż hipoteka. Dopiero gdy inne możliwości zawiodą, sięgną po to drugie rozwiązanie.

Procedura egzekucji z zabezpieczenia (jakim będzie mieszkanie bądź dom) będzie mogła toczyć się w dwóch kierunkach. Jeden z nich to sprzedaż nieruchomości wraz z lokatorami. W takim przypadku cena może okazać się jednak zaskakująco niska. Innym rozwiązaniem jest natomiast zbycie lokalu pustego. W tej sytuacji jednakże powstanie problem, właściwie nie do pokonania, w postaci eksmisji lokatorów. Od strony marketingowej będzie to dla wizerunku banku bardzo szkodliwe, a to grozi załamaniem się akcji kredytowej albo obniżeniem wartości lokat. Wówczas do akcji wkroczą bankowi marketingowcy, którzy wprowadzą zakaz takich działań, wychodząc ze skądinąd słusznego wniosku, że bank nie może być jednocześnie wrogiem i przyjacielem.

Ochrona wizerunku

Specjalistyczne szacunki mówią o 75 tys. niespłacanych kredytów o wartości około 11 mld zł na początku 2008 roku. Banki nie będą miały ani możliwości, ani nawet chęci prowadzenia działań egzekucyjnych, a w sporej części eksmisji. Naturalne zatem wydaje się zaoferowanie takich wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym. Kłopotliwa dla banków procedura egzekucyjna zostanie przeniesiona na obsługujące fundusze sekurytyzacyjne firmy windykacyjne. Uchroni to konstrukcję wizerunku banku w każdej sytuacji przyjaznego klientowi.


KRZYSZTOF MATELA

prezes EGB Investments

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

REKLAMA